1/2024

Energetická transformace znamená pro Evropu něco jiného než pro Asii

| autor: Martina Jandusova0

49486847551_6ea2ed93da_c
zdroj: flickr.com

Asie není vůbec přesvědčena o tom, že je možné zavést obnovitelné zdroje energie dostatečně rychle, levně a v takovém měřítku, aby dokázaly vytlačit fosilní paliva z asijského energetického mixu. A podle toho se také chová.

Energetická transformace je jiná

Po tom, co Rusko napadlo Ukrajinu, prudce narostly ceny fosilních paliv a evropské země se začaly obávat o bezpečnost dodávek energií. Závislosti na ruské ropě a plynu se Evropa snažila zbavit několika kroky, mimo jiné i tím, že se rozhodla výrazně zrychlit přechod na obnovitelné zdroje energie.

Evropské státy si možná mohou něco takového dovolit a ve zrychleném tempu vynaložit miliardy eur na výstavbu větrných, solárních elektráren a zařízení k akumulaci energie. Asie, pro kterou je jsou hlavním problémem náklady na energie, ovšem dospěla k přesně opačnému řešení. Ukazuje se tak, že energetická transformace znamená v různých regionech a zemích zcela odlišné věci.

Vzhledem k tomu, jak obrovské investice jsou potřebné k přebudování elektrických sítí na to, aby se dokázaly vyrovnat s proměnlivou výrobou z obnovitelných zdrojů nebo do zavedení výrobní kapacity pro zálohování OZE, je rychlý přechod na zelené energie pro mnoho asijských zemí jednoduše příliš nákladný.

Hlavním problémem totiž je, že i když ve srovnání s výstavbou uhelné elektrárny mohou být solární panely a větrné turbíny relativně levné, infrastruktura potřebná k podpoře OZE již není. Navíc panuje přesvědčení, že v příštích několika desetiletích poptávka po energii v asijských zemích rychle poroste. To by pak znamenalo, že bude nutné využívat všechny zdroje, včetně gigantických ložisek uhlí.

Asijská cesta

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP