2/2023

Elektrické vytápění rodinných domů má budoucnost i po roce 2020

| zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze0

Elektrické vytápění rodinných domů má budoucnost i po roce 2020

Od roku 2020 nebude podle českých zákonů možné stavět jiné budovy než s téměř nulovou spotřebou energie (v angličtině Nearly Zero Energy Building – zkratka nZEB). V praxi se jedná o kvalitně zateplené objekty s velmi nízkou spotřebou, která je z významné části krytá z obnovitelných zdrojů (OZE).

Vzhledem k tomu, že je elektřina z pohledu využití primární energie v tuzemsku hodnocena jako nejméně efektivní zdroj pro vytápění, vznášely se nad jejím dalším využitím pro tyto účely otazníky.

Společnost Fenix Group proto požádala ČVUT UCEEB o zpracování studie hodnotící dopady legislativy platné po 1. lednu 2020 na modelový objekt dřevěného rodinného domu KUBIS 74 od společnosti RD Rýmařov. Její závěry prokázaly, že s elektrickým vytápěním lze splnit požadovaná kritéria.

Objektivně sice bude vyžadován vyšší podíl obnovitelných zdrojů, jako je například instalace střešní fotovoltaické elektrárny (FVE), na druhou stranu je možné na nákup těchto systémů využít některou ze státních podpor. V kombinaci s bateriovým úložištěm se výhody takto vytápěného domu ještě výrazně navýší.

Foto: UCEEB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP