2/2023

EDF rozšířila nabídku jaderných zdrojů pro Polsko o technologii malých modulárních reaktorů NUWARD

| zdroj: oenergetice.cz0

nuclear-power-plant-4743568_640
zdroj: pixabay

Během slavnostního setkání na francouzské ambasádě v Polsku, jehož se zúčastnil také francouzský velvyslanec v Polsku Jeho Excelence Fréderic Billet, oznámily společnosti EDF a Respect Energy podpis smlouvy o spolupráci, na jejímž základě budou v konkrétních lokalitách v Polsku rozvíjet jaderné projekty s využitím technologie malých modulárních reaktorů NUWARD.

Smlouva potvrzuje záměr EDF a Respect Energy spolupracovat na dalším rozvoji SMR projektů v Polsku a intenzivní zájem o technologii NUWARD, kterou si společnost Respect Energy vybrala pro další rozvoj svých aktivit v oblasti jaderné energetiky. EDF a Respect Energy nyní společně zahájí proces hodnocení vybraných lokalit pro stavbu tzv. na zelené louce za účelem exkluzivní spolupráce. Následovat bude vyjasnění podrobností podnikatelských a finančních plánů pro tyto projekty.

Navázání partnerství mezi EDF, největším světovým provozovatelem jaderných zařízení a autorem technologie malých modulárních reaktorů NUWARD, a polskou Respect Energy, předním evropským provozovatelem a obchodníkem v oblasti obnovitelných zdrojů energie, je důkazem toho, že EDF plní svůj závazek rozvoje nové evropské jaderné strategie, v rámci níž budou klasické EPR reaktory doplňovat SMR reaktory využívající technologii NUWARD.

EDF nedávno potvrdila svou nabídku dodávek EPR technologií, díky níž bude naplněn cíl Programu polské jaderné energetiky dosáhnout do roku 2043 instalovaného výkonu 9 GW z jaderných zdrojů. Společnost EDF je díky svému portfoliu EPR reaktorů (zahrnující velké a střední reaktory) doplněného technologií NUWARD (malé modulární reaktory) schopná nabídnout a dodat komplexní evropské řešení, které přispěje k dekarbonizaci polské ekonomiky a zvýší energetickou bezpečnost země.

Vakisasai Ramany, vice-prezident společnosti EDF zodpovědný za oblast rozvoje nové jaderné energetiky, k tomu říká:

„Společnosti EDF je ctí spojit síly s Respect Energy, evropským hráčem na trhu s energiemi se sídlem v Polsku, který se specializuje na obnovitelné projekty. Díky smlouvě o spolupráci můžeme zahájit první SMR projekt v Evropě, který přispěje k energetické nezávislosti Polska a k přechodu na nízkouhlíkovou udržitelnou výrobu elektrické energie. Jsme připraveni nabídnout naše portfolio velkých i malých jaderných reaktorů, a naplnit tak plány polské vlády v oblasti rozvoje civilní jaderné energetiky.“

Generální manažer Respect Energy Sebastian Jabłoński dodává: „Velmi nás v Respect Energy těší, že se budeme moci podílet na rozvoji SMR projektů v Polsku. Díky spolupráci s největším provozovatelem jaderných zařízení, společností EDF, podpoříme přechod na nové zdroje energie v Polsku a přispějeme ke splnění nároků na bezpečnou a uhlíkově neutrální výrobu elektrické energie. Podpis smlouvy o výhradní spolupráci znamená začátek ambiciózního projektu výstavby prvních SMR reaktorů v Polsku, který přispěje k dekarbonizaci polské ekonomiky a dalšímu rozvoji bezemisních zdrojů.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP