2/2023

ECHA zveřejnila na webové stránce klíčové informace o cca 15 000 chemických látkách zaregistrovaných podle nařízení REACH

| autor: MPO0

ECHA zveřejnila na webové stránce klíčové informace o cca 15 000 chemických látkách zaregistrovaný

Zveřejněné informace o chemických látkách (dále látka/látky) pokrývají jejich sledované vlastnosti, jejich účinek na lidské zdraví a ŽP. Údaje pocházejí přímo od společností, které látky vyrábějí nebo dovážejí a mají je zaregistrované.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) umožnila stahování vybraných údajů o látkách, s cílem zvýšit jejich využitelnost a celkově zlepšit bezpečné používání těchto látek. Údaje jsou dostupné jako IUCLID 6 databáze. To znamená, že specifické části informací jsou zveřejněny on-line, při respektování vlastnických práv společností, které zaslaly údaje ke stažení.

Údaje ke stažení např. zahrnují výsledky ze studií provedených společnostmi, ale ne úplný souhrn a také nezahrnují údaje, které společnosti při registraci označily za důvěrné. To koresponduje s limitovaným počtem údajů z cca 2 % registračních dokumentací zaslaných ECHA.

Výzkumní pracovníci a orgány státní správy mohou tyto údaje využívat při stanovování toxicity látek a tím minimalizovat potřebu jejich testování na zvířatech. Společnosti mohou údaje využívat ke zlepšení způsobu jejich využití, např. ke zlepšení bezpečnostních listů a při klasifikaci a označování svých látek a výrobků.

Údaje mohou být využívány pouze na základě daných podmínek použití, ale ne k registraci látky podle nařízení REACH.

Údaje z IUCLID 6 aplikace jsou zaregistrovaným uživatelům dostupné ke stažení z webové stránky IUCLID bezplatně. Stejná sada údajů je rovněž využívána pro vstupy do OECD eChemPortal, QSAR Toolbox, a pro projekt AMBIT Evropské rady pro chemický průmysl (Cefic).

Další informace:

Zdroj: ECHA webové stránky

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP