1/2021

Druhý temelínský blok opět vyrábí elektřinu

| zdroj: ČEZ0

behem-odstavky-technici-provedli-celou-radu-kontrol-vcetne-overeni-testnosti-ochranne-budovy-kolem-reaktoru.jpg
zdroj: cez.cz

V minulém týdnu začal druhý temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně čtvrtiny paliva. Energetici také například zkontrolovali bezpečnostní systémy, reaktor nebo ochrannou budovu kolem reaktoru. Celkově bylo v harmonogramu odstávky téměř patnáct tisíc činností včetně pěti desítek investičních akcí. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků.

Druhý temelínský blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Energetiky teď čekají testy na osmdesáti procentech, kterými ověřují rozložení jeho výkonu. Pozorně sledují i další technologii v jaderné i nejaderné části. „Při provozu celého turbosoustrojí rozhodují setiny milimetrů. Nyní první dny provozu ukáží, zda bude potřeba nastavení ještě doladit,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Podle vedení elektrárny byl náročný především začátek odstávky. Ta totiž začala o týden dříve kvůli pádu tří stožárů linky zvlášť vysokého napětí mezi elektrárnou a rozvodnou Kočín, způsobenému červnovou bouřkou. „Nešlo jen o pouhé posunutí termínu začátku a konce odstávky o osm dní dříve. Harmonogram, který se běžně připravuje měsíce, jsme museli v řádů dnů přeplánovat a na nové termíny zajistit dodavatele,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Energetici během odstávky například vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali tlakovou nádobu reaktoru a ověřili těsnost klíčové budovy, která chrání reaktor. Do skladu použitého paliva zavezli tři kontejnery s použitým palivem nebo zkontrolovali bezpečnostní systémy. Celkově během odstávky provedli téměř patnáct tisíc činností.

Další odstávka v rámci klíčových českých bezemisních zdrojů nyní čeká Jadernou elektrárnou Dukovany. „Velmi oceňuji spolupráci kolegů i dodavatelů, kdy se podařilo eliminovat dřívější odstavení při zachování rozsahu všech plánovaných prací. To dává dobré předpoklady do dalšího provozu. Poslední odstávkou pro výměnu paliva bude letos v listopadu druhý dukovanský blok. Odstávky všech šesti jaderných bloků plánujeme tak, aby byl odstaven vždy pouze jeden. Je to důležité z hlediska přenosové soustavy i plánování kapacit dodavatelů,“ upozornil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.


Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 9,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo