2/2023

Dovoz LNG do Evropy dosáhl v lednu rekordu

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

800px-LNG-carrier.Galea.wmt.jpg
zdroj: wikimedia.org

Dovoz zkapalněného zemního plynu do Evropy dosáhl v lednu rekordu. Podíl světových dodávek LNG mířících do Evropy přitom významně vzrostl, a to jak na úkor dodávek do Asie, tak i na úkor dodávek do zbytku světa. Informoval o tom zahraniční server ICIS.

Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy dosáhl v lednu 9,4 milionu tun, což je rekordní hodnota a meziměsíční nárůst o 40 %. Oproti loňskému lednu se dodávky LNG do Evropy více než dvojnásobily.

Průměrný měsíční objem dodávek přitom za období 2018-2020 činil 6,5 mil. tun. Největším dovozcem bylo v lednu Spojené království s 2,4 miliony tun, na druhém místě se umístila Francie s 2,3 miliony tun.

Evropa se na celosvětovém dovozu LNG podílela 25 %, což je o šest procentních bodů více než v prosinci a nejvyšší lednový podíl v historii. Tento podíl vzrostl jak na úkor dodávek do Asie, tak i do zbytku světa

Ceny plynu s dodávkou za dva měsíce navíc ukazují první významnější pokles evropských cen (v bodě TTF, nejlikvidnějším evropském obchodním bodě) pod úroveň asijských cen (EAX - East Asia Index) od ledna roku 2020. To předznamenává další nárůst podílu dodávek LNG do Evropy.

Dovoz LNG do Asie poklesl

Dovoz pěti největších odběratelů, Číny, Japonska, Jižní Koreje, Indie a Tchaj-wanu, se v lednu snížil na 22 milionů tun, což představuje meziměsíční pokles o 4 %.

Snižující se poptávka vedla k tomu, že Asie zaujímá menší podíl na celosvětovém dovozu LNG, který v lednu představoval 59 %. To představuje devítiměsíční minimum a meziroční pokles o 18 procentních bodů. Největším dovozcem LNG byla v lednu Čína, se 7,2 milionu tun, druhé Japonsko dovezlo 7,1 mil. tun LNG.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP