Reklama

25. 8. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Bobby Magill

Dobrá zpráva: Světová ekonomika roste, spotřeba energie však i přesto klesá

Množství uhlí, ropy, zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie využívané na chod světové ekonomiky podle nových údajů amerického ministerstva energetiky rychle klesá, což je jasné znamení, že ekonomický růst má menší dopad na změny klimatu, než tomu bylo v minulosti.

Pro objem energie vynaložené na jednotku hrubého domácího produktu se užívá označení „energetická náročnost“ a právě tento objem představuje důležitý ukazatel, jak si jednotlivé státy vedou v boji proti klimatickým změnám. V globálním měřítku klesla energetická náročnost od roku 1990 o 30 procent, přičemž v letech 2014–2015 činil pokles zhruba 2 procenta.

Až do nedávné doby světová ekonomika a objem emisí skleníkových plynů rostly i klesaly společně.

„To je velmi pozitivní vývoj,“ domnívá se klimatolog Michael Mann z Penn State University. „Dramatický pokles, jehož jsme svědky u globální energetické náročnosti, totiž jednoznačně ukazuje, že opatření v oblasti energetické účinnosti mají na celosvětový objem emisí uhlíku přímý dopad.“

Dalším klíčovým ukazatelem je uhlíková náročnost – jinými slovy, kolik uhlíku v podobě emisí lidé produkují v důsledku využívané energie.

„Uhlíková náročnost se rovněž snižuje díky aktuálnímu rychlému přechodu od spalování fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie,“ říká Mann.

Energetická náročnost má dopad na objem skleníkových plynů, protože velká část energie využívané na chod světové ekonomiky pochází z fosilních paliv. V souvislosti se snižováním množství fosilních paliv a zvyšováním účinnosti využívání energie ze strany jednotlivých států budou také klesat emise uhlíku.

Energetická náročnost v USA je ve srovnání s ostatními velkými zeměmi zhruba průměrná. Podle odhadů amerického ministerstva energetiky dosahovala energetická náročnost v roce 2015 celosvětově přibližně 5500 BTU na dolar HDP, přičemž USA v loňském roce spotřebovaly asi 5900 BTU na dolar.

Mezi státy s nejvyšší energetickou náročností na světě patří Kanada a Rusko – v roce 2015 činila jejich spotřeba přibližně 9800 BTU na dolar. Naopak nejméně energeticky náročné jsou rozvojové země jako Indie či Mexiko. V roce 2015 spotřebovalo Mexiko a Chile 3,700 BTU na dolar a Indie pak 3,800 BTU na ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372