2/2023

Co je Green Sourcing neboli obstarávání druhotných zdrojů?

| autor: Generali Česká pojišťovna1

1000_F_458906503_UcIhpbqm0fI3uEb4IDCPwH5f1h59KkU5 2
zdroj: Generali Česká pojišťovna

Firmy dnes zvyšují své závazky v oblasti ochrany klimatu a s nimi i své ambice týkající se získávání materiálů. Proto mnohé společnosti upřednostňují sekundární zdroje s nižší emisní stopou jako například recyklovanou ocel, hliník nebo plast. Současná výrobní kapacita mnoha nízkoemisních materiálů však nejspíš zdaleka nepokryje jejich budoucí poptávku. Právě proto se green sourcing neboli obstarávání druhotných zdrojů stává prioritou pro mnoho firem.

Zajistit pokrytí budoucích požadavků na spotřebu surovin a zároveň dodržet závazky stanovené evropskou Zelenou dohodou by mohl pomoci takzvaný green sourcing. Obstarávání druhotných zdrojů spočívá v získávání ekologicky šetrných produktů či služeb. Strategie green sourcingu obnáší úplný či částečný přechod výroby z využívání primárních na druhotné suroviny, který může zajistit snížení emisí skleníkových plynů společností škálovatelným a dlouhodobým způsobem. Součástí green sourcingu však může být např. i kontrola délky dodavatelských řetězců.

Příklady zahrnují např.: tzv. zelenou ocel (během jejíž výroby je využit větší podíl energie z obnovitelných zdrojů), sekundární plastové materiály (post-industriální či post-spotřebitelské substituty primárních plastů), biomateriály pro stavebnictví a další materiály s nižší emisní zátěží, které minimalizují nadbytečné znečišťování životního prostředí.

Zatímco v Česku se debata ohledně cirkulární ekonomiky stále často točí především okolo tématu odpadů, na západě dnes vidíme silný trend ozeleňování průmyslu již na vstupu - firmy se snaží ve výrobě v maximální možné míře využívat druhotné suroviny a recykláty. Problémem však může být jejich dostupnost na trhu a zajištění jejich dodávky v požadovaném množství a kvalitě pro další zpracování,” uvádí Vojtěch Pilnáček, specialista na cirkulární odpadové hospodářství z rychle rostoucího českého startupu CYRKL.

“Mnoho firem, které se na CYRKL v minulosti obracely ohledně poradenství s nakládáním s odpady a prodávaly přes naše digitální odpadové tržiště své odpadní materiály dnes přichází naopak s požadavkem na zajištění dostatečného množství sekundárních zdrojů pro svou výrobu,” dodává Pilnáček.

Sílící poptávka po recyklátech tak může napomoci uzavření cyklu materiálových toků, které se díky tomu daří držet déle v oběhu. Nárůst poptávky po cirkulárních řešeních registruje i samotná platforma CYRKL, na níž již obchoduje přes 16 000 registrovaných uživatelů z celé Evropy, kteří mohou přes digitální tržiště jednoduše na pár kliknutí druhotné materiály nabízet i poptávat širokému okruhu zájemců.

Experti z CYRKL mají zkušenosti z projektů na obstarávání druhotných zdrojů pro energetické zpracovávání, nábytkářský sektor i stavebnictví. Např. německé společnosti Lindner pomohli s vyhledáváním partnerů pro dodávání použitých podlahových desek, které mohou být dále recyklovány.

“V souladu s konceptem cirkulární ekonomiky nadále používáme produkty a materiály i na konci jejich životního cyklu. Tímto způsobem lze zabránit vzniku odpadu a ušetřit zdroje a emise. Protože naše odborné znalosti v oblasti zpracování panelů mohou být široce využity, má pro nás nákup použitých panelů zásadní význam. Prostřednictvím kontaktní sítě Cyrkl v oblasti recyklace by měly být nalezeny potenciální firmy pro spolupráci (likvidační firmy, kameníci, renovátoři, demoliční firmy atd.), které jsou ochotny použité panely recyklovat a znovu využít.

Díky této spolupráci se nám podařilo zjistit zajímavé informace o trhu, ale nejdůležitější pro nás bylo identifikovat partnerské firmy, které do Lindneru dodávají použité panely. Cyrkl dokázal svým průzkumem nalézt konkrétní firmy, které nás chtějí podpořit a se kterými jsou již projednávány první projekty,” uvedl Maximilian Stadler, produktový manažer ve společnosti Lindner SE specializující se na produkty pro interiérový design. Tento projekt demonstruje, že i ve stavebním a demoličním sektoru, který z hlediska odpadů představuje náročnou výzvu, lze nalézt úspěšná cirkulární řešení.

Rostoucí nedostatek surovin a politicky nestabilní situace znamenají, že stále více společností je nuceno být flexibilnější ve výběru vstupních materiálů. Flexibilnější v této souvislosti znamená nahrazování primárních surovin - výchozích surovin bez předchozího zpracování, surovinami druhotnými - tedy materiály, které již byly v nějaké formě předtím zpracovány. Tento vynucený obrat trendu má pozitivní dopad na naše životní prostředí a znamená, že cirkulární ekonomika nabírá na síle.

Použití druhotných surovin ve výrobním procesu šetří zdroje i energii a emise CO2. S tím, jak se stále zvyšuje politický tlak na výrobní společnosti, které jsou posuzovány podle svých aktivit a dopadů na prostředí, obchodování s druhotnými surovinami zažívá skutečný boom,“ uvádí Benedikt Kroll, konzultant společnosti Cyrkl pro DACH region.

CYRKL pomáhá firmám přeměňovat odpady ve zdroje a nahrazovat primární suroviny

CYRKL je mezinárodní technologická společnost, jejíž misí je do roku 2030 zdvojnásobit globální úroveň cirkularity materiálů prostřednictvím inovativních technologií. Pomáhá tisícům společností přeměňovat odpad na zdroj na největší evropské digitální platformě pro obchodování s průmyslovými odpadními materiály a recykláty.

Firmy díky CYRKL šetří statisíce tun emisí CO2, které by jinak byly vypuštěny do atmosféry a zároveň i finance na nakládání s odpadem, který naopak může být prodán coby žádaná surovina. V rámci poradenských činností tým odpadových expertů CYRKL rovněž zpracovává tzv. cirkulární odpadové skeny přinášející firmám významné finanční úspory, v průměru se jedná o úsporu 15 - 45 % nákladů na nakládání s odpady ročně, pozitivní zkušenost s nimi mají firmy jako Kofola, Skanska či Škoda Auto. Kromě poradenství v oblasti odpadů nabízí CYRKL asistenci i s obstaráváním druhotných zdrojů.

Za přispění k rozvoji cirkulární ekonomiky a úspoře emisí byl Cyrkl oceněn třetím místem v soutěži SME EnterPRIZE, kterou Generali Česká pojišťovna pořádá na podporu udržitelného podnikání u malých a středních Český firem. Soutěž navazuje na úspěšný formát, který již několik let úspěšně funguje v Itálii, Francii a ve Španělsku. Třetí ročník soutěže se nyní připravuje. A přihlásit se do něj bude moci i vaše udržitelná firma.

Pro více informací sledujte web soutěže www.generaliceskaprofi.cz/enterprize

GCP_EnterPRIZE_sekundar_horizontal_RED

Komentáře

  1. CYRKL je online skladka odpadu a ani zdaleka neni jedina, natoz nejvetsi jak tvrdi.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP