2/2023

Členské státy odmítají antidumpingová cla

| autor: Solární asociace0

Členské státy odmítají antidumpingová cla

Na konci roku 2013 se rozhodla Evropská unie chránit místní výrobce solárních panelů před konkurencí z Číny. Panovalo totiž podezření, že čínští dodavatelé panelů nasadili ceny pod výrobními náklady, aby ovládli evropský trh.

Evropská komise reagovala zavedením antidumpingových a antisubvenčních opatření, jejichž výsledkem bylo, že solární panely se musely prodávat za minimální stanovenou cenu, která umožňovala evropských výrobcům v konkurenci uspět.

Opatření, jež pomohla evropským producentům panelů ale na druhou stranu znamenají vyšší náklady pro investory do fotovoltaických elektráren. Proto i Solární asociace společně s evropskou asociací SolarPower Europe dlouhodobě podporují zrušení antidumpingových cel. A společné úsilí přineslo ovoce.

Plánovaný návrh Evropské komise na prodloužení těchto opatření míří k odvolacímu řízení. Proti se totiž postavilo 18 členských států. To sice nestačilo na úplné zrušení antidumpingových cel, byl ale zahájen proces, během kterého se bude muset Komise zabývat námitkami expertů a jehož výsledkem může být aspoň zmírnění navrhovaných opatření či podobný kompromis.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP