1/2024

Čínský demonstrační jaderný projekt malého modulárního reaktoru HTR-PM zvládnul studené zkoušky

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

nuclear-power-plant-1551268_640.jpg
zdroj: Pixabay

Čínský demonstrační projekt malého modulárního jaderného reaktoru v Shidaowan úspěšně absolvoval studené funkční testování. Cílem testů bylo ověřit primární okruh reaktoru spolu s pevností a těsností všech pomocných potrubí. Výstavba tohoto demonstračního projektu heliem chlazeného reaktoru s výkonem 210 MWe začala v roce 2012. Reaktor spadající do IV. generace jaderných reaktorů se pravděpodobně stane jejím prvním zástupcem v provozu.

Demonstrační projekt nového vysokoteplotním plynem chlazeného reaktoru (high-temperature gas-cooled reactor HTGR) HTR-PM v Shidaowan v čínské provincii Shandong, dle společnosti CNNC úspěšně zakončil studené funkční testy. Projekt se skládá ze dvou modulárních reaktorů s tepelným výkonem 250 MW a turbíny s generátorem o výkonu 210 MWe. Řadí se tak do čtvrté generace jaderných reaktorů.

„Nejnovější testy prokázaly výrobní a inženýrskou kvalitu hlavních reaktorových systémů a položily pevný základ pro urychlení industrializace vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů,“ uvedla v prohlášení společnost CNNC.

Během studených funkčních testů byla prověřena kvalita primárního okruhu za vyššího než provozního tlaku. Místo vody, která se pro zkoušky používá v běžných reaktorech, byl jako testovací médium použit stlačený vzduch s heliem. Systém byl během zkoušek natlakován až na 8,9 MPa a následně byl po dobu 24 hodin tlak udržován na hodnotě 8 MPa.

Demonstrační projekt, který se začal stavět v roce 2012, má na starosti konsorcium společností v čele s China Huaneng (47,5 %), CNNC (32,5 %) a Tsinghua University’s Institute of Nuclear and New Energy Technology (20 %). Tlakové nádoby obou reaktorů byly instalovány během roku 2016, letos v červenci pak projekt vstoupil do fáze uvádění do provozu.

V plánu je dalších 18 reaktorů

Čína plánuje v místě demonstračního projektu vystavět dalších 18 reaktorů typu HTR-PM. Kromě bloku ve složení dva reaktory a 210 MWe turbína jsou ve hře i větší bloky HTR-PM600 v konfiguraci se šesti reaktory a 650 MWe turbínou. Studie proveditelnosti této větší varianty probíhají na dalších pěti místech v Číně, jedním z nich je například jaderná elektrárna Sanmen. V elektrárně Sanmen přitom jako první došlo ke zprovoznění jaderného bloku typu AP1000.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP