Reklama

12. 9. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Asit Biswas a Kris Hartley, překlad: redakce

Čína se snaží opětovně využívat většinu dešťové vody

Asijská města se dnes potýkají s rychlou migrací měst a jejich rozvojem, který zasahuje do oblastí náchylných k povodním.

Nedávné záplavy v Bombaji se dávaly částečně za vinu neregulovanému rozvoji mokřadů, přesto jsou rychle se rozvíjející městské oblasti postihovány povodněmi napříč Indií, Nepálem a Bangladéši.

"Sponge City"

Nejedná se pouze o trend v rozvojových zemích; povodně v Houstonu zdůraznily rizika vývoje v ekologicky citlivých a nízko položených oblastech. V roce 2012 prudký příval vody v Pekingu způsobil spoušť v dopravních systémech města a v roce 2016 povodně ohromily kanalizační systémy ve Wuhanu, Nanjingu a Tianjinu. Je zřejmé, jaké výzvy před námi stojí.

Nadměrná těžba podzemních vod, degradace vodních toků a městské záplavy nutí čínská města vypořádat se se začarovaným kruhem. Rozsáhlý rozvoj měst a používání nepropustného materiálu zabraňujícího půdě vstřebávat dešťovou vodu, vyvolávají další investice do infrastruktur, které typicky překáží přírodním procesům a zhoršují dopady povodní.

Čínská iniciativa "Sponge City" má za cíl zastavit tento cyklus prostřednictvím využití propustných povrchů a zelených infrastruktur. Iniciativa však čelí dvěma výzvám: místní samosprávy mají nedostatečné odborné znalosti, které brání efektivní koordinaci a integraci takového složitého souboru činností; a finančním omezením.

Podstata projektu

Inženýrská řešení jsou populárními zákroky, ale města nemohou jednoduše odvést riziko povodní. K řešení této záležitosti má čínská iniciativa „Sponge city“ ambiciózní cíl: do roku 2020 by mělo 80% městských oblastí absorbovat a znovu využít alespoň 70% dešťové vody.

Tato iniciativa, která byla zahájena v roce 2015 v 16 městech, usiluje o snížení intenzity odtoku dešťové vody zlepšením a rozprostřením absorpčních kapacit rovnoměrněji v cílových oblastech. Výsledné doplnění podzemní vody zvyšuje dostupnost vody pro různé účely. Tento přístup nejen, že snižuje záplavy, ale také zvyšuje bezpečnost zásobování vodou.

Iniciativa je podobná severoamerickému konceptu „nízkého dopadu rozvoje“ (LID), který podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) napodobuje přírodní procesy a chrání kvalitu vody.

Snaha o nápravu je enormní

Případ Lingangu, což je vyprojektované město v šanghajské čtvrti Pudong, je názorným příkladem typického opatření "Sponge city". Zahrnuje střechy pokryté rostlinami, malebné mokřady pro skladování dešťové vody a propustné chodníky, které uchovávají přebytečnou povrchovou vodu a zohledňují odpařování při mírné teplotě.

Město Lingagn toužilo po tom být největším projektem "Sponge city" v Číně a proto investovalo 119 milionů dolarů do modernizace a inovací, které by mohly být modelem pro většinu čínských měst postrádající moderní vodní infrastrukturu.

Čínská města vyvíjejí pozoruhodné úsilí. Šanghaj přislíbila, že rozšíří pokrytí městské zeleně a na začátku loňského roku oznámila výstavbu ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372