2/2023

Ceny energií příští rok vzrostou maximálně o jednotky procent, tvrdí premiér

| zdroj: vlada.cz0

VRI07783-do-textu
zdroj: vlada.cz

Premiér Petr Fiala, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura v reakci na poplašné zprávy o dramatickém nárůstu cen energií v příštím roce na tiskovém brífinku v úterý ujistili veřejnost, že k žádnému skokovému zdražení energií nedojde.

Premiér Petr Fiala na brífinku reagoval na interpretaci návrhu Energetického regulačního úřadu, který se týkal regulovaných cen energií. „Chtěl bych hned a jasně zdůraznit, že ceny energií v žádném případě neporostou o desítky procent,“ zdůraznil premiér Fiala na úvod svého vystoupení.

Energetický regulační úřad přišel s návrhem, že ceny za regulovanou složku, která tvoří část plateb spotřebitelů energií, se v příštím roce zvýší až o 71 procent. „Protože ale cena silové elektřiny neustále klesá, budou lidé platit převážně stejně jako letos nebo maximálně v průměru o jednotky procent více. Žádné dramatické navýšení o desítky procent nehrozí a každý, kdo tvrdí něco jiného, lže a šíří paniku,“ prohlásil předseda vlády.

Premiér Fiala také připomněl, že na současných cenách energií mají zásadní podíl i předcházející vlády. „Kdyby totiž předcházející vlády dělaly, co měly, staraly se o energetickou bezpečnost a o energetické zajištění České republiky, stavěly dostatek zdrojů energií, tak bychom v takové situaci, v jaké jsme dnes, nebyli,“ poznamenal předseda vlády.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP