2/2023

Ceny energetických komodit napříč Evropou přepisují rekordy, z trhů však mizí likvidita

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

energy-g9170999f0_640
zdroj: pixabay

Rekordní ceny plynu a elektrické energie jsou k vidění v České republice, Německu, Francii a dalších státech v Evropské unii. Takřka denně pak přepisují svá dosavadní maxima. Situace okolo dodávek plynu je kritická, svou roli hraje rovněž embargo na dovoz ruského uhlí do EU. Na trzích je panika a omezují se forwardové obchody, jelikož se ceny komodit staly nepredikovatelnými. Z trhů tak mizí likvidita. Subjekty totiž nejsou ochotny uzavírat obchody a skládat za ně zálohy. I relativně malé obchody tak způsobují, že ceny na burze poskočí o desítky nebo i stovky eur.

Nynější situace na energetických trzích se pro EU nevyvíjí vůbec dobře. V podstatě lze říci, že vše, co se mohlo pokazit, se doposud pokazilo. Francouzská EDF v tomto týdnu oznámila, že odstávky jejich jaderných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 5,2 GW se protáhnou na celkových 176 dní, informuje zahraniční portál Montel.

Ceny kontraktů na tamním trhu v reakci na oznámení vyletěly pro 4. kvartál letošního roku o ještě nedávno neuvěřitelných 100 EUR/MWh a o 175 EUR/MWh pro 1. kvartál příštího roku. Ceny dosáhly v době psaní článku 1 350 EUR/MWh, resp. 1 525 EUR/MWh.

V reakci na oznámení vyletěly pochopitelně i ceny plynu, jelikož se chybějící výroba jaderných elektráren bude muset nahradit jinými zdroji – fosilními. Netřeba asi dodávat, že v případě dlouhodobějšího setrvání těchto extrémních cen energetických komodit nebude evropský průmysl konkurenceschopný.

V Německu vyhrává ideologie

Jako zklamání lze na první pohled označit prohlášení německého ministra hospodářství Roberta Habecka. Ten se nechal slyšet, že tamní jaderné elektrárny, které jsou dosud v provozu, nebudou prodlouženy za účelem úspory plynu. Jejich provoz by snížil dle Habecka spotřebu plynu o 2 %. Což je dle něj nedostatečné.

Na druhou stranu však politik strany Zelených uvedl, že pro zachování stability elektrické sítě je to jiná věc. Proti tomuto odůvodnění by totiž nešlo nic namítat. Rozhodne tak zátěžový test, který tamní vláda zadala provést provozovatelům přenosových soustav. Za solidární i vůči ostatním státům EU však výrok ministra označit nelze.

Likvidita

Při pohledu na cenu elektřiny pro příští rok (Cal-23, baseload) na burze PXE naskočí mráz na těle. V pátek se vyšplhala až na 984 EUR/MWh. Když se však podíváme na objem obchodů, tak zjistíme, že se prakticky neobchoduje.

Ve čtvrtek bylo na produktu Cal-23 zobchodováno přes OTC 26 280 MWh, tzn. výkon 3 MW, při závěrné ceně 747 EUR/MWh. Ve středu bylo zobchodováno 17 520 MWh za cenu 642 EUR/MWh, tzn. 2 MW. V případě pozitivních zpráv tak nelze vyloučit strmý pokles cen.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP