1/2024

Britská pojišťovna Aviva investovala 370 milionů liber do polského uhelného průmyslu

| autor: The Guardian0

Britská pojišťovna Aviva investovala 370 milionů liber do polského uhelného průmyslu

Aviva patří mezi významné evropské pojistitele a zároveň podporuje expanzi polského uhelného průmyslu, který znečišťuje životní prostředí Evropy zřejmě nejvíce. Tím podkopává mezinárodní úsilí v boji s klimatickými změnami. Tak to alespoň tvrdí průzkum společnosti Unfriend Coal, což je střecha globální sítě ekologických organizací.

Polský uhelný průmysl je druhým největším v Evropě po tom německém. Znečištění ovzduší z polského uhlí způsobuje každoročně odhadem 5 830 předčasných úmrtí v Evropě, uvedla společnost Unfriend Coal.

Přestože OSN vyzvala k zastavení výstavby nových uhelných elektráren a k urychlenému vyřazení stávajících, Polsko, které získává většinu elektřiny z uhlí, plánuje kolem roku 2019 vybudovat další uhelné elektrárny a teplárny, které by mohly generovat více než 10 GW energie ročně a otevřít nové doly obsahující více než 3,2 miliardy tun lignitu (hnědého uhlí), což je nenekvalitnější forma uhlí. Uvedl to náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski.

Investice Aviva jsou drženy prostřednictvím jejího polského penzijního fondu OFE Aviva BZ WBK. Fond v letech 2016 až 2017 zvýšil své podíly v polských uhelných společnostech o více než 45 milionů liber.

Aviva má 2,3 % podíl v největší Polské energetické společnosti PGE, která provozuje dvě z nejvíce znečišťujících evropských uhelných elektráren v Bełchatów a Turów a plánuje vybudovat nové uhelné elektrárny generující více než 5,2 GW energie.

Peter Bosshard, koordinátor společnosti Unfriend Coal, k tomu řekl: "Na rozdíl od většiny pojistitelů, kteří dávají od pojištění uhelných společností ruce pryč, Aviva se soustředí na spoluúčast."

Aviva uvedla, že "bude i nadále zajišťovat těžební společnosti, které investují více než 30 % příjmů z uhelného průmyslu do optimalizace svých byznys strategií, a opustí ty, u kterých neuvidí dostatečný posun k odchodu od uhlí".

Evropské pojišťovny investovaly více než 1,15 miliardy liber do polských uhelných společností a od roku 2013 podepsaly nejméně 21 smluv o pojištění uhelných elektráren, uvádí Unfriend Coal.

Největší evropská pojišťovna Allianz aktuálně vede konsorcium, pojišťující výstavbu dvou 900MW černouhelných bloků v elektrárně Opole u Katovic, které mají být uvedeny do provozu v příštím roce. Konsorcium zahrnuje italské společnosti Generali, německé společnosti Munich Re a polskou pojišťovnu PZU.

Přeložila Marina Kholomyeva

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA