1/2024

BNEF: Světový prodej elektromobilů překonal hranici 4 miliony, poslední milion byl prodán za 6 měsíců

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

BNEF: Světový prodej elektromobilů překonal hranici 4 miliony, poslední milion byl prodán za 6 měs

Na konci června 2018 bylo prodaných více než 3,5 milionů osobních elektromobilů a 421 tisíc elektrických autobusů. Významný podíl na těchto číslech má Čína. V Číně se prodalo 37 % osobních elektromobilů prodaných ve světě od roku 2011 a 99 % elektrických autobusů.

Bloomberg NEF předpokládá, že hranice 4 milionů prodaných osobních elektromobilů byla překonána před začátkem září 2018. Tento pomyslný milník by ovšem mohl být překročen později, pokud by se zpomalily prodeje Modelu 3 Tesly.

Pordane-EV-na-svete-1024x454.png

Prodeje zrychlují

Doba potřebná k překonání milionu prodaných elektromobilů se zkracuje. První milion elektromobilů se prodal ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 a jeho dosažení trvalo přibližně 60 měsíců. Největší podíl na tomto čísle pak měly Evropa (33 %) a severní Amerika (39 %). V Číně se z prvního milionu elektromobilů prodalo 15 % vozů.

V posledních letech, zejména v souvislosti s podporou poskytovanou v oblasti elektromobility, ovšem došlo k dramatickým změnám. Druhého milionu prodaných elektromobilů bylo dosaženo za 17 měsíců a třetího za 10 měsíců. Podíl Číny na světovém prodeji elektromobilů se přitom zvýšil zhruba na třetinu. Posledního, čtvrtého, milionu bylo pak dosaženo za 6 měsíců.

prodane-EV-po-jednotlivych-milionech.png

Očekávaný budoucí vývoj

Očekává se, že prodeje elektromobilů budou i nadále poměrně rychle růst. Ještě do konce roku 2018 vstoupí na trh několik nových modelů elektromobilů, které by ke zvýšení prodejů mohly přispět. Kromě dalšího, v polovině roku 2019 do Evropy dorazí Model 3 kalifornské automobilky Tesla a v roce 2019 v Číně začnou platit kvóty. týkající se prodejů elektromobilů. Všechny tyto skutečnosti by mohly k dalšímu zvýšení prodeje přispět.

Bloomberg NEF odhaduje, že pátý milion elektromobilů bude prodán přibližně za 6 měsíců. Hranice tedy bude překročena asi v březnu 2019. Asi 42 % elektromobilů se prodá v Číně, 26 % v Evropě a 25 % v severní Americe.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP