2/2022

„A co vodárenství?“ EurEau komentuje evropskou metanovou strategii

| autor: Martina Jandusova0

building-585459_640.jpg
zdroj: Pixabay

Podle EurEau evropská strategie pro metan ignoruje potenciál, která má bioplyn z odpadní vody. Upozorňuje rovněž na to, že dochází k narušení hospodářské soutěže.

EU dlouhodobě usiluje o snížení emisí skleníkových plynů a tentokrát si vzala na paškál metan. „Přijali jsme naši první strategii na řešení emisí metanu od roku 1996,“ uvedla komisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Před nedávnem Evropská komise vydala metanovou strategii, která si klade za cíl snižování emisí tohoto plynu. Strategie je součástí Zelené dohody pro Evropu.

Metan je významným skleníkovým plynem, který má druhý největší podíl na změně klimatu po oxidu uhličitém. "Přestože v atmosféře zůstává kratší dobu, má významný vliv na klima. Snižování emisí metanu přispívá nejen ke zpomalení změny klimatu, ale i ke zlepšení kvality ovzduší," uvedla EK ve strategii. V sektorech ekonomiky, zemědělství a odpadů tak přibudou nové povinnosti ve snaze snížit emise metanu.

Na zveřejněnou strategii zareagovala Evropská federace národních asociací vodohospodářských služeb (EurEau), která zastupuje národní poskytovatele služeb v oblasti pitné a odpadní vody z 29 zemí ze soukromého i veřejného sektoru. EurEau poukázala na to, že v metanové strategii byl vodárenský sektor v určité míře opomenut.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia