2/2022

Z Pákistánu se stává světová skládka nebezpečného odpadu

| autor: Martina Jandusova0

dump-g2ebafb292_640
zdroj: pixabay

Ekologové a politici v Pákistánu jsou znepokojeni informacemi, že řada vyspělých zemí posílá svůj nebezpečný odpad právě do této země.

Podle místních médií se do Pákistánu dostává obrovské množství nebezpečného odpadu z několika zemí, včetně Spojeného království, Íránu, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Senátor Mohammad Humayun Mohmand, člen parlamentního výboru, tyto zprávy potvrdil portálu DW.

"Příslušné úřady nám sdělily, že Pákistán dováží odpad z jiných zemí, nemá ale potřebné technologie k oddělení nebezpečného odpadu od odpadu obyčejného. Bylo nám řečeno, že až 14 % běžného odpadu může obsahovat nebezpečné prvky," říká. Pákistánská vláda potvrdila, že je příjemcem nebezpečného odpadu, nemá ale podrobné informace o tom, jaký nebezpečný odpad se do Pákistánu dováží.

Nebezpečný odpad je klasifikován jako materiál uvedený regulačními úřady pocházející z blíže neurčených zdrojů nebo obsahující vyřazené chemické produkty. Dalším znakem nebezpečného odpadu je, že jej nelze likvidovat běžnými metodami.

Exportéři nemají povinnost

Pákistán je signatářem Basilejské úmluvy o kontrole přeshraničního pohybu nebezpečného odpadu, která zakazuje jeho zneškodňování a dovoz. Někdy ovšem dochází k tomu, že se běžný odpad mísí s odpadem nebezpečným, takže například plastový odpad obsahuje infekční klinický odpad. "V roce 2019 bylo kontaminováno 624 kontejnerů plastového odpadu, které jsme dovezli z USA. Podali jsme formální stížnost," uvádí Syed Mujtab Hussain, který je vysokým úředníkem na ministerstvu pro změnu klimatu.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia