2/2023

Vyšla publikace mapující čtvrtstoletí EPC v Česku

| zdroj: Svaz moderní energetiky0

Vyšla publikace mapující čtvrtstoletí EPC v Česku

K této příležitosti připravila Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) publikaci nazvanou 25 let energetických služeb se zárukou úspor. Obsahuje pohled do historie formou rozhovorů se šesti klíčovými aktéry, stručnou informaci o základních principech metody EPC a také přehled nejzajímavějších projektů.

Jak se realizovaly energeticky úsporné projekty v dobách, kdy cena elektřiny byla desetkrát nižší než dnes a snižování energetické náročnosti budov nebylo aktuální téma? Odkud k nám vlastně metoda EPC přišla?  V čem je její kouzlo? Jaká je současnost a budoucnost snižování energetické náročnosti budov u nás?

To jsou klíčová témata rozhovorů s Ivo Slavotínkem, předsedou APES, Vladimírem Sochorem, ředitelem odboru energetické účinnosti a úspor na MPO, Jaroslavem Marouškem, ředitelem společnosti SEVEn, a Jiřím Kalenským, ředitelem jilemnické nemocnice, kde byl realizován první EPC projekt v ČR. 

O financování EPC projektů mluví Richard Čada, manažer pro exportní a obchodní financování ČSOB. Dva rozhovory jsou věnovány přípravě a realizaci projektů. Václav Taubr ze společnosti ENESA seznamuje s klíčovými projekty a Martin Hvozda z MVV Energie CZ mluví o symbióze EPC a SmartCity a připomíná roli důsledného energetického managementu.

Další kapitola publikace je o milnících EPC v ČR, kterými jsou schválení zákonů o rozpočtových pravidlech, hospodaření energií, ale i zákon o veřejných zakázkách.

Zmíněna je také evropská směrnice o energetické účinnosti z roku 2012, kde bylo EPC poprvé zmíněno, jako jedna z doporučených cest ke snižování energetické náročnosti budov. Zatím posledním milníkem je bonifikace žádostí o dotaci z OPŽP využívajících metodu EPC pěti procenty navíc. Díky tomu už dnes vznikají EPC projekty o řád větší než doposud.

Závěr publikace tvoří přehled výjimečných projektů. Nechybí mezi nimi Národní divadlo, vlajková loď EPC, Kongresové centrum Praha, zatím investičně a technologicky nejnáročnější projekt a nejefektivnější EPC v průmyslu, které vzniklo závodě Siemens, Elektromotory Mohelnice.

Je zde zmíněn i městský projekt v Písku, který je příkladem nejčastěji zastoupeného typu realizovaných projektů, kterých v současnosti eviduje APES více než sedm desítek, dalších deset měst podobný projekt připravuje.

Součástí komunikace 25 let EPC je i microsite www.energetickesluzby.com , kde jsou v kostce shrnuty základní principy a výhody metody EPC.

Související články:

Energetické úspory – 25 let úspěšné metody EPC v Česku

Zdroj fotografie: Svaz moderní energetiky

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE