1/2023

Většina obyvatel Bavorska by za určitých podmínek akceptovala větrné elektrárny v blízkosti obydlí

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

karsten-wurth-0w-uTa0Xz7w-unsplash
zdroj: unsplash.com

Většina obyvatel německé spolkové země Bavorsko by akceptovala výstavbu větrných elektráren v blízkosti svých obydlí, pokud by byly splněny určité podmínky. Mezi tyto podmínky patří snížení cen elektřiny, zajištění prosperity Bavorska, ochrana pracovních míst v regionu nebo podílení se na zisku z provozu těchto zdrojů.Vyplývá to z průzkumuprovedeného Iniciativou klimaticky neutrální Německo.

Přestože je Bavorsko mezi německými spolkovými zeměmi jedničkou z pohledu rozvoje solárních elektráren, v oblasti větrné energetiky je na něj kvůli odmítavému postoji vyvíjen dlouhodobý nátlak. O určité změně tohoto postoje svědčí prohlášení bavorského premiéra ze srpna loňského roku, kdy uvedl, že má v zemi vyrůst přes 1 000 větrných turbín.

Zahraniční server Clean Energy Wire zároveň na podzim loňského roku informoval, že se začal měnit i postoj tamního obyvatelstva k tzv. pravidlu 10H, které výrazně omezuje rozvoj větrných elektráren v Bavorsku.

Uvedené pravidlo 10H stanovuje minimální vzdálenost pro větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky elektrárny. Země sice loni na podzim reformovala svůj zákon o ochraně klimatu, pravidlo 10H však zůstalo v platnosti.

Ano, ale...

Aktuálně zveřejněné výsledky průzkumu provedeného Iniciativou klimaticky neutrální Německo potvrdily nastavený trend ve zlepšování veřejného mínění o větrné energetice v Bavorsku. Z průzkumu vyplývá, že při splnění určitých podmínek by většina obyvatel nebránila výstavbě větrných elektráren v blízkosti jejich obydlí.

V případě garance snížení cen elektřiny by s výstavbou souhlasilo 65 % dotázaných obyvatel. Pokud by díky novým větrným zdrojů došlo k zajištění prosperity Bavorska, bylo by pro výstavbu 60 % dotazovaných. Shodně 58 % dotazovaných by akceptovalo větrné elektrárny v blízkosti svých obydlí, pokud by přispěly k zachování pracovních míst v regionu nebo pokud by z jejich provozu mohla daná komunita přímo profitovat.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS