1/2023

V Brně otevřeli automatickou třídicí linku

| autor: Martina Jandusova1

VRE03755
zdroj: vlada.cz

První třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu, otevřel v pondělí premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.

Automatická třídicí linka na plast, papír a kovové obaly se nachází v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno. Dosavadní systém dokázal vyseparovat maximálně 6 tisíc tun plastu ročně s čistotou třídění maximálně 35 %. V nové lince, která disponuje moderními optickými senzory, by se mělo roztřídit více než 20 tisíc tun plastového odpadu, navíc s trojnásobně vyšší čistotou třídění. Separace různý druhům odpadů by se tak měla výrazně zrychlit a zefektivnit.

„Česká republika patří ve sběru recyklovatelných komodit mezi nejlepší státy v Evropě. Co nám ale chybí, jsou technologie na roztřiďování separovaného odpadu a také výrobní kapacity pro samotnou recyklaci. Otevření této moderní třídicí linky, na kterou poskytl dotaci Státní fond životního prostředí, považuji za první vlaštovku. Pevně doufám, že podobné projekty v dalších městech budou následovat,“ uvádí předseda vlády Petr Fiala.

VRE03720

Projekt si vyžádal investici ve výši 330 milionů korun. Státní fond životního prostředí ČR poskytl v rámci Operačního programu Životní prostředí dotaci ve výši 43 mil. Kč. Hala dotřiďovací linky je 66 metrů dlouhá, 32 metrů široká a 15 metrů vysoká. Na ni navazuje další hala, ve které se budou soustřeďovat navezené odpady ke třídění a balíky s čistou surovinou k recyklaci.

Po devíti měsících od zahájení výstavby linky započal zkušební režim jednotlivých komponentů linky. V pondělí se přešlo na pravidelný, každodenní provoz. „Tím ale rozvoj areálu nekončí, linka samotná bude středobodem celého centra pro materiálové využívání odpadu, což bude jednoduše řečeno největší sběrné středisko odpadu v Brně,“ říká primátorka Brna Markéta Vaňková.

„Nutno zdůraznit, že stávající linka byla nejen technologicky překonaná, ale také za hranou kapacitních možností. Množství navezeného papíru a plastu se každoročně zvyšovalo, za posledních 7 let v souhrnu o více než polovinu. Aktuálně každé čtvrtletí svážíme do naší městské firmy tolik plastu jako před 10 lety za celý rok,“ doplňuje předseda představenstva SAKO Brno Pavel Urubek.

VRE03770

Komentáře

  1. To je pořád potěmkinovské řešení. Je hezké, že si Brno postavilo automatickou linku (o jejíchž parametrech ale nic moc nevíme), ale to je pořád jen článek někde uprostřed logického postupu nakládání s odpadem. Což de facto nic neřeší. Pořád je zde nutnost tzv. separovaného sběru - což neznámo proč označují politici a média za třídění - a pořád chybí návazný článek - dostatečné a relevantní recyklační technologie. Vypadá to, jakoby šlo jen o splnění jakýchsi nařízení EU a o důvod, aby se někdo mohl plácat po ramenou, jací jsme borci.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS