1/2024

Udržitelné Vánoce jsou hlavním tématem prosincového Zpravodaje MŽP ČR

| autor: TZ MŽP ČR0

Udržitelné Vánoce jsou hlavním tématem prosincového Zpravodaje MŽP ČR

Dozvíte se, jak se šetrněji snaží žít v soukromí ministr Brabec, jaké dotace Ministerstva životního prostředí můžete napřesrok využít pro zlepšení svého bydlení i jak se s novým rokem změní vodní legislativa.

Nabízíme pohled na Vánoce v duchu českých tradic, ale s ohleduplným přístupem ke zdrojům i odpadům. Ve článku „Udržitelné Vánoce" a desateru „Kam s ním" nabízíme hned několik tipů, jak si Vánoce užít v klidu a pohodě se svými blízkými.

Zajímavé možnosti z vlastní zkušenosti nabídli v anketě na Facebooku MŽP také jeho čtenáři. Nejzajímavější z nich jsme vybrali a jsou vám všem k dispozici v naší anketě.

I v novém roce můžete upravovat svá obydlí i zahradu s využitím dotací MŽP na chytrý a udržitelný provoz vaší domácnosti.

Váš dům tak může získat zateplením lepší vzhled, spotřebovávat méně energie na vytápění a ohřívání vody, nebo využívat ke svému provozu ekologicky šetrně vyráběnou energii z obnovitelných zdrojů, můžete zalévat zahradu nebo splachovat toaletu akumulovanou dešťovou vodou, nebo se dá využít přečištěná voda odpadní a to vše za pomoci financí z MŽP a SFŽP ČR.

Pokud se na větší rekonstrukci nebo přímo stavbu domu nechystáte, ale máte stále ještě starý kotel na tuhá paliva, je nejvyšší čas přemýšlet o jeho výměně. Od roku 2022 bude totiž provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy zakázán.

V novém roce MŽP se ve spolupráci s kraji spouští další vlnu kotlíkových dotací a vaše domácnost může na nový ekologičtější zdroj získat až 127 tisíc korun.

V programech Nová zelená úsporám, Dešťovka a kotlíkové dotace jsou i různé možnosti kombinací mezi nimi a několik způsobů financování, to vše se dozvíte ve článku „O co si můžete požádat v roce 2019: tři klíčové dotační programy MŽP pro domácnosti“.

Rok 2018 byl opět extrémně suchý a přinesl další nepříznivé změny v krajině. MŽP tento měsíc spustilo pilotní online předpovědní systém HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie, retence), kde každý může najít široké penzum aktuálních užitečných dat.

Od léta 2019 systém zohlednění i úpravy vodního zákona a systém bude důležitým a komplexním podkladem pro rozhodování tzv. komisí pro sucho.

Všechny informace, jaké údaje v HAMRu jsou již nyní k dispozici, co se chystá a kde webový portál najdete, si můžete přečíst v článku „HAMR – aktuální novinka MŽP v boji proti suchu“.

Ohlédnutí za letošním Ekofilmem s tématem Voda v krajině včetně fotek, seznamu vítězných snímků a nabídkou na možnost uspořádat zdarma nekomerční „Ozvěny Ekofilmu“ - přehlídku těchto filmů - přímo ve vaší obci či městské čtvrti, najdete také v prosincovém Zpravodaji.

Přejeme vám klidné a „udržitelné“ Vánoce a v novém roce ať je vám příroda inspirací.

Prosincové číslo Zpravodaje MŽP ZDE

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP