2/2023

Trump zvýšil cla na dovoz solárních panelů do USA, výjimka pro bifaciální panely končí

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

solar-energy-860204_640.jpg
zdroj: Pixabay

Solární průmysl Spojených států se již třetím rokem potýká s dovozními cly na solární panely, které mají za úkol ochránit tamní výrobce před levnou konkurencí především z Číny. Přestože výrobní kapacita pro panely v USA vzrostla, je podle Trumpa nutné cla oproti původnímu plánu navýšit a rovněž zrušit výjimku pro bifaciální panely, která omezuje jejich účinek.

Cla zavedl americký prezident od roku 2018 na doporučení tamní Komise pro mezinárodní obchod (ITC). Na komisi se s žádostí o zavedení dovozních cel obrátil v dubnu roku 2017 americký výrobce solárních panelů Suniva, který pouhé dva týdny předtím vyhlásil bankrot. K žádosti se poté připojila i připojila i americká divize německé společnosti SolarWorld AG, kterou levný dovoz poslal do platební neschopnosti.

Cla začínala v roce 2018 na 30 %, přičemž v každém dalším roce klesala o 5 procentních bodů. V roce 2021 tak měla klesnout na 15 %, tedy polovinu počáteční hodnoty. Novým rozhodnutím, které Bílý dům oznámil ke konci minulého týdne, však Trump hodnotu pro příští rok navýšil.

Jelikož pouhých několik měsíců po jejich zavedení Čína oznámila výrazné omezení podpory pro nové solární elektrárny. Čínští výrobci tak museli značnou část panelů určených původně pro domácí trh mimo Čínu, a tento přebytek panelů na globálním trhu způsobil další pokles cen. Po dočasném propadu se tak dovoz panelů do USA rychle zotavil.

Cla na ochranu domácích výrobců se nicméně nevztahovala na některé produkty, včetně bifaciálních panelů, které obdržely plnou výjimku loni v červnu. Podle Trumpa však výjimka pro bifaciální panely omezila účinnost původních opatření a pravděpodobně by ji omezovala i nadále, a je tedy nutné ji zrušit.

Stejně tak je podle amerického prezidenta nutné navýšit dovozní cla pro čtvrtý rok jejich platnosti z původních 15 % na 18 %, aby byl tamní průmysl výroby solárních panelů efektivně chráněn.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP