1/2024

Tři státy spěchají, aby se energeticky odstřihly od Ruska

| autor: Martina Jandusova0

matthew-henry-yETqkLnhsUI-unsplash
zdroj: unsplash.com

Pobaltské státy se dohodly na tom, že do začátku roku 2025 synchronizují své elektrické sítě s evropskou sítí a odpojí se od Ruska a Běloruska. Má se tak stát rok, než se myslelo.

1,2 miliardy eur na integraci

Předsedové vlád Estonska, Lotyšska a Litvy podepsali na začátku srpna společné prohlášení, ve kterém se lhůta pro synchronizaci posouvá z konce roku 2025 na únor téhož roku. Původní lhůtu ustanovila politická prohlášení z let 2018 a 2019. „Chtěla bych poblahopřát pobaltským vůdcům k historické dohodě, která nám umožní dokončit úplnou integraci pobaltských států do elektrické sítě EU téměř o rok dříve, než bylo původně zamýšleno,“ uvedla evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Evropská komise už v minulosti zahrnula investice, které se pojí s integrací pobaltských států do soustavy „Continental Europe“, mezi tzv. Projekty společného významu (PCI). Státy za tímto účelem obdržely z evropského fondu Connecting Europe Facility for Energy rekordní finanční podporu ve výši více než 1,2 miliardy eur. Projekt je podle eurokomisařky po dlouhou dobu prioritním projektem energetické infrastruktury EU a bude podporován, dokud nebude dokončen.

Dohoda je symbolem evropské solidarity v praxi. Projekt nejenže přinese energetickou bezpečnost v regionu a dokončí integraci tří pobaltských států do EU, ale také podpoří realizaci Evropské zelené dohody zajištěním bezpečné, cenově dostupné a udržitelné energie pro region východního Baltského moře a celé Unie,“ říká Kadri Simsonová. Komise očekává, že plná integrace pobaltských států do vnitřního trhu s energií usnadní také zavádění obnovitelné energie.

Bezpečnostní riziko

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA