2/2023

Třetí zasedání česko - jihoafrického Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci

| autor: Tisková zpráva MPO0

Třetí zasedání česko - jihoafrického Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci

Jednání Smíšeného výboru vedl na české straně náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný, na jihoafrické straně generální ředitel ministerstva obchodu a průmyslu Lionel October.

Součástí české delegaci byla podnikatelská mise spoluorganizovaná Hospodářskou komorou ČR. Tvořili ji zástupci českých podniků z oblasti strojírenství, dopravy, energetiky, technologií a dalších oborů.

Důležitou část doprovodného programu představovala podnikatelská fóra pořádaná v Pretorii a Johannesburgu.  Česká delegace se setkala s jihoafrickými firmami i zástupci akademické a vědecké sféry (IntoSA, InvestSA, DTI, JCCI, Univerzita Pretoria, Technologické a inovační centrum).

Na seminářích náměstek Tomáš Novotný zhodnotil současnou úroveň vzájemných ekonomických vztahů, vývoj obchodní spolupráce mezi ČR a JAR a informoval přítomné podnikatele o výstupech jednání Smíšeného výboru.

Jihoafričtí zástupci seznámili účastníky delegace o obchodních a investičních příležitostech v JAR s přesahem do subsaharské Afriky a vyzdvihli politiku podpory zaměstnávání místních pracovníků, tzv. program BBBEE.

Oceněna byla aktivita jihoafrických a českých investorů; k těm největším patří SABMiller,  Mondi Group, Panopa Logistik, Zoom International, Padersen&Partners, Pegas Nonwovens aj. Obě delegace se shodly na dalším rozvoji spolupráce v perspektivních oborech, mezi které patří energetika, těžební průmysl, infrastruktura, doprava, zemědělství i zpracování potravin a v neposlední řadě spolupráce ve vědě, výzkumu, inovacích a moderních technologiích, kde se obě strany vyjádřily pozitivně k jejímu prohlubování implementací projednávané Dohody o vědeckotechnické spolupráci.

Jihoafrická republika je naším hlavním obchodním partnerem v Africe s třicetiprocentním podílem na vývozu na tento kontinent. Od roku 2000 vzrostl obrat zahraničního obchodu mezi ČR a JAR dvacetkrát.

V roce 2016 dosáhl hodnoty 775 mil. USD, přičemž český export představoval 472 mil. USD.  Ve srovnání s rokem 2015 vzrostl celkový obrat o 11 % a náš export o 9 %.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP