1/2024

Talentovaní mladí chemici zamíří do Pardubic

| autor: TZ SCHP ČR0

Talentovaní mladí chemici zamíří do Pardubic

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol a její krajská kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech: SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SŠLCH Olomouc, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SPŠ Otrokovice a SUPŠ Karlovy Vary. Celkem se do soutěže zapojilo více než 15 000 žáků. Čtyřicet nejlepších postoupilo do celostátního finále.

„Národní finále je vysoce prestižní událostí, která završuje spolupráci základních, středních a vysokých škol s průmyslovými podniky, podporujícími soutěž na regionální úrovni," konstatuje Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

„Žáci, kteří se probojovali až do celostátního finále, jsou intelektuální elitou své generace a naše fakulta o ně velmi stojí. Dokáže jim totiž nabídnout vynikající podmínky pro jejich další růst. Je proto potěšující, že mnozí finalisté se k nám po maturitě vracejí a stávají se našimi studenty," doplňuje profesor Kalenda.

Na talentované chemiky čeká nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh je týmovou prací pedagogů pořádající fakulty. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi.

Mladí chemici ale nebudou jen soutěžit. „Pro finalisty i jejich učitele jsme připravili pestrý doprovodný program. Součástí finálového dne bude science show společnosti iQLANDIA Liberec, která nabídne interaktivní fyzikálně-chemické divadlo. 

Pořádající fakulta pozve učitele na workshop zaměřený na lékařskou genetiku a mikrobiologii, rodiče absolvují komentovanou exkurzi v nejmodernějších prostorách fakulty. Chybět nebudou ani ukázky efektních pokusů," přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která celostátní klání organizačně zajišťuje.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční na akademické půdě za přítomnosti řady významných hostů. Díky pořadatelům a partnerům celostátního finále se všichni soutěžící mohou těšit na hodnotné ceny.

Ti nejlepší si odnesou notebook, chytrý telefon, tablet nebo elektronickou čtečku. Pořádající fakulta již tradičně nabídne prvním pěti finalistům příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.

„Šestý ročník soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zaznamenal rekordní účast více než 15 000 žáků 602 základních škol a dokázal oslovit řadu nových, dosud nezapojených partnerských firem a společností.

Na celostátní úrovni soutěž získala čtyři významné podporovatele: společnost Dow Europe, SYNTHOS Kralupy, UNIPETROL RPA a AGROFERT. Soutěž s celostátní působností je podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jako spoluvyhlašovatelem také tím, že od loňského roku zařadilo Mladého chemika do programu Excelence, což umožňuje odměňování učitelů úspěšných žáků.

Stále rostoucí popularita klání a skutečnost, že chemie získává opět renomé atraktivního studijního oboru, se prokazatelně projevuje ve vyšším zájmu o studium na středních školách s technickým zaměřením s dobrou perspektivou dalšího navazujícího studia a jistotou zajímavého a lukrativního zaměstnání,“ uzavírá Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky, který je vyhlašovatelem, generálním partnerem a pořadatelem celostátního finále.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA