1/2024

Svaz průmyslu znovu vyzval vládu kvůli elektrárně v Dukovanech

| zdroj: SP ČR1

Dukovany_Nuclear_Power_Station_2.jpg
zdroj: wikimedia.org

Na mimořádném jednání tripartity zaměstnavatelé jednomyslně vyzvali vládu, aby co nejrychleji vyhlásila tendr na nový jaderný zdroj v Dukovanech. Odklad kvůli blížícím se volbám do poslanecké sněmovny Svaz průmyslu odmítá a považuje ho za nezodpovědný hazard. Upozorňuje na to, že vláda nesmí ohrozit energetickou soběstačnost a bezpečnost země. Proto musí tendr vypsat co nejdříve.

„Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme, jako podmínku pro útlum uhlí v roce 2038 ho uvádí doporučení Uhelné komise. Vláda si také dala výstavbu nových jaderných bloků jako svůj cíl do programového prohlášení, zatím ale nevypsala ani tendr. Není žádný důvod pro odkládání tak zásadní věci,“ volá po akci Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Všichni členové tripartity se na jednání shodli, že tendr na výstavbu nových jaderných bloků musí být vypsán co nejdříve a v prvním kole se z něj nemá vyloučit žádný uchazeč. Jedině tak mezi nimi bude dostatečná konkurence a nabídnou dobrou cenu.

Jádro je bezemisní a stabilní zdroj energie. Pokud má Česká republika plnit zpřísněné a velmi ambiciózní celoevropské klimatické cíle, pak je nezbytnou součástí našeho energetického mixu. I občané požadují energetickou bezpečnost a soběstačnost, stejně jako firmy, a nakonec i samotná vláda.

Svaz průmyslu proto také vyzývá vládu, aby na maximum využila potenciál českého průmyslu a jeho unikátní know-how v oblasti jaderné energetiky. „Českou znalost jaderné energetiky nesmíme podcenit. Je důležité využít zkušenosti našich lidí. Vláda musí konat co nejrychleji i z tohoto důvodu. Byla by škoda české kapacity a schopnosti ztratit,“ apeluje na vládu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Komentáře

  1. Jádro je sice méně emisní a déledobě stabilní zdroj energie, ale nemluví se zde o ceně. Dostavba je naprosto finančně nenávratný projekt, tedy krok naší drahé vlády. V dnešní době jsou již zralé technologie OZE natolik, že jejich návratnost je cca 4 roky. Jsou decentralizované , tedy neohrožují státní bezpečnost. Ohrožují pouze mocenské a finanční zájmy monopolních výrobců a distributorů energie.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP