2/2023

Superčervi fungují jako minirecyklační závod

| autor: František Vörös, konzultant0

800px-3105Superworms_in_the_Philippines_25.jpg
zdroj: wikimedia.org

Vědci z australské University of Queensland zjistili, že superčervi „Zophobas morio“, krmení pouze polystyrenovou stravou, bez následků přežili a dokonce přibrali na váze.

O „aktivitách“ superčervů při likvidaci pěnového polystyrenu informoval webový portál omnexus.specialchem.com v článku „New plastic-munching superworm enable mass scale recycling of polystyrene“. V návaznosti na to se rozproudila diskuze na členské schůzi Sdružení EPS ČR, která se konala 23. 6. 2022 v Třeboni.

Vědci následně izolovali enzymy, které jsou schopné degradovat polystyren na monomer. Jejich cílem je vyvinout účinné enzymy pro enzymatickou degradaci pěnových polystyrenových odpadů. Dle sdělení jednoho z týmu těchto vědců působí superčervi jako minirecyklační závod, když z takto vzniklých produktů by jiné mikrobi mohli vytvořit bioplasty.

Problematice aktivit červů při likvidaci plastových odpadů se portál Průmyslová ekologie zabývá již několik let. První moje informace na toto téma byla publikována v článku Bio-recyklace – netradiční způsoby využití plastových odpadů. Informoval jsem, že vědci ze Stanfordské University zjistili, že mouční červi dokáží pojídat a rozložit pěnový polystyren.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP