1/2022

Středočeský kraj je připraven podpořit realizaci projektů pro zajištění pitné vody

| zdroj: Středočeský kraj0

pexels-miriam-alonso-7592330.jpg
zdroj: pexels

Středočeský kraj je připraven se finančně spolupodílet na realizaci 9 strategických projektů, které mají důležitou úlohu pro zajištění dodávek pitné vody. Krajská Komise VODA – SUCHO navrhla spoluúčast kraje do výše 10 %, maximální částka byla zastropována na 10 milionů korun na 1 projekt.

„Pokrytí sítí vodovodů je ve Středočeském kraji 86 %, což je téměř o 10 % méně, než je celorepublikový průměr. Téměř 20 % obyvatel je odkázáno na individuální zdroje zásobování pitnou vodou, které jsou suchem nejvíce ohroženy. Naší snahou je proto pomáhat obcím a jejich obyvatelům tyto zásadní problémy řešit,“ uvádí k problematice nedostatku vody radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Kraj vytipoval projekty z hlediska propojení vodárenských soustav, které mají důležitou úlohu při zajištění dodávky vody v případě krizových situací. Projekty v různých fázích připravenosti realizují jejich vlastníci a provozovatelé. Ve většině případů jsou či teprve budou řešeny a financovány individuálně nesystémovou dotací ze státního rozpočtu. Středočeský kraj nabízí, v případě jejich realizace až 10 % spoluúčast na jejich financování, maximálně však do výše 10 milionů korun na 1 projekt.

Jedná se o následující projekty:

1) Rekonstrukce vodovodní shybky skupinového vodovodu KSKM u obce Obříství

2) Rekonstrukce přívodního zásobního řadu včetně modernizace a posílení kapacity čerpací stanice Hostouň

3) Propojení vodárenských systémů Nymburka a Mladé Boleslavi

4) Obnovení čerpání důlní vody na Kladensku

5) Posílení zásobování pitnou vodou oblasti Škvorecka

6) Rozšíření VDJ Kopanina

7) Úpravna vody Antonín v Rakovníku

8) Propojení skupinového vodovodu Stebno – Jesenice – Rakovník

9) Vodovodní přivaděč v koridoru dálnice D3 - „etapa 0“

Kraj se zabývá přípravou koncepčních materiálů řešících rozšíření vodárenských soustav a propojování vodárenských systémů. V současné době se nejintenzivněji zabývá zásobováním pitnou vodou v oblastech v okolí Prahy, kde dochází k výraznému nárůstu počtu obyvatel a stávající vodohospodářská infrastruktura je nedostatečná.

Připravuje se také vodovodní přivaděč v koridoru dálnice D3. Prostřednictvím Středočeského infrastrukturního fondu kraj rovněž přispívá na budování vodohospodářské infrastruktury v obcích.

Řešení problematiky sucha je jednou z krajských priorit. V roce 2021 byla zřízena Komise VODA – SUCHO Středočeského kraje, v jejímž rámci začala působit pracovní skupina „Vodohospodářská infrastruktura“, složená z odborníků v oblasti vodovodů a kanalizací. Ta se zabývá přípravou klíčových projektů ve Středočeském kraji.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO