2/2023

Startuje Evropský týden mobility 2020

| zdroj: MŽP0

Evropský týden mobility
zdroj: mzp.cz

Již po devatenácté se řada evropských měst a obcí připojuje k Evropskému týdnu mobility. Tématem letošního ročníku je „Bezemisní mobilita pro všechny“, která odráží ambiciózní cíl uhlíkově neutrálního evropského kontinentu do roku 2050 i nutnost jeho dostupnosti pro všechny, tedy i obyvatele s hendikepem. Do projektu je aktuálně zapojeno 49 zemí a v České republice se ho letos účastní na 28 obcí a měst. Mezi nejaktivnější z nich patří Chrudim, Hradec Králové, Jihlava, Litoměřice, Litomyšl, Luhačovice, Velké Meziříčí a Prachatice.

„Většina obyvatel České republiky žije ve městech a další část obyvatel sem dojíždí za prací, a právě pohyb automobilů se spalovacími a vznětovými motory emitující rizikové látky přímo v dýchací zóně obyvatelstva je spolu s hlukem z dopravy problémem dneška. Čistá mobilita i její propagace formou ETM nám emise a další zátěž z dopravy pomáhají snižovat,“ říká náměstek Ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž. 1. ročník Evropského týdne mobility (ETM) probíhá i letos v tradičním termínu 16. – 22. září.

Akce se zapojením široké veřejnosti, obcí a měst napříč celou Evropou podporuje využívání veřejné dopravy, budování cyklostezek a zkvalitnění pěších zón tak, aby byla posílena udržitelnost dopravy, ochrana životního prostředí a zejména kvalita ovzduší ve městech. Letos se jej účastní 2677 měst ze 49 zemí. Mezi nejaktivnější tradičně patří Rakousko s 518 obcemi, dále Turecko s 520 obcemi a Španělsko s 503 přihlášenými obcemi.

V průběhu ETM se lidé mohou účastnit různých zajímavých tematických akcí, které organizuje město, obec nebo případně i soukromí pořadatelé. Součástí Týdne mobility je, už každoročně, Evropský den bez aut. Aktivní zúčastněné a jejich program naleznete zde.

„Kromě osvěty MŽP setrvale podporuje cyklistickou dopravu, MHD a dále alternativní druhy dopravy. Věnujeme se podpoře zavádění elektromobility, (bio)metanu v dopravě včetně navazující infrastruktury a legislativních podmínek. Dále podporujeme též rozvoj nemotorové dopravy, případně bikesharingu a carsharingu. Nezbytnou součástí čisté mobility je i návaznost železniční, veřejné hromadné dopravy a dopravy nemotorové, nebo podpora systémů Park&Ride a Kiss&Ride, či nízkoemisních zón,“ doplňuje ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje MŽP Anna Pasková.

Týden mobility je organizován v rámci projektů Evropské komise, v České republice je hlavním koordinátorem Ministerstvo životního prostředí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP