2/2023

Stálý výbor pro jadernou energetiku jednal v Dukovanech

| autor: Tisková zpráva MPO0

Stálý výbor pro jadernou energetiku jednal v Dukovanech

Výbor se zabýval dvěma klíčovými legislativními návrhy, které jsou zásadní pro proces výstavby nového zdroje jaderné energie v EDU – novelou zákona o EIA a novelou stavebního zákona. Výbor jednal i o investičně obchodním modelu výstavby nového zdroje a vytvořením atraktivních podmínek pro samotnou investici.

Naší prioritou a jasným úkolem z dnešního zasedání je zajistit, aby v poslanecké sněmovně byla urychleně schválena novela stavebního zákona po jejím návratu ze Senátu, a ohledně zákona o EIA je naším cílem jeho schválení v Senátu. Přijetí obou novel významně přispěje ke zkrácení a zefektivnění celého procesu výstavby nového jaderného zdroje,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

SVJE dále prodiskutoval možné varianty investičně – obchodního modelu výstavby nového zdroje a s tím související otázku vytvoření dostatečně atraktivního prostředí pro samotnou investici.

Budoucí řešení má být i otevřeno případnému kapitálovému vstupu dodavatele technologie. Výbor se také zabýval zajištěním dopravy komponent na staveniště při výstavbě nového jaderného zdroje a zajištění adekvátní dopravní infrastruktury.

Ministr Havlíček v souvislosti s dostavbou nového jaderné zdroje zdůraznil roli českého průmyslu.

 „V současnosti i do budoucna plánujeme aktivně podporovat české firmy při výstavbě nových jaderných zdrojů v České republice i v zahraničí, abychom si uchovali a dále rozvíjeli tuto jedinečnou schopnost českého průmyslu, která je jeho nesmírnou konkurenční výhodou,“ dodal Jiří Havlíček.

Jaderná elektrárna Dukovany představuje zásadní zdroj pro zajištění spolehlivých dodávek elektřiny pro české občany a firmy a energetickou soběstačnost České republiky.

Z hlediska bezpečnosti a energetické soběstačnosti České republiky je prioritní zajištění dlouhodobého provozování stávajících bloků v horizontu roku 2037, spojené s výstavbou nového zdroje v této lokalitě tak, aby v Dukovanech byla kontinuálně zajištěna výroba elektrické energie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP