2/2023

Snižování emisí znečišťujících látek otepluje planetu

| autor: Martina Jandusova0

chemist-3836150_640.jpg
zdroj: Pixabay

Nová studie zjistila, že pokud se Číně podaří zlepšit kvalitu ovzduší snížením znečišťujících emisí, mohlo by to mít negativní dopad na celkovou změnu klimatu.

Oxid siřičitý, černý uhlík a organický uhlík

Znečištěné ovzduší je v Číně velmi vážným problémem, v současnosti je země největším emitentem emisí CO2 na světě. Tamní vláda se proto rozhodla zlepšit kvalitu ovzduší v celé zemi a podnikla kroky ke snižování emisí látek významně znečišťujících ovzduší, jako je oxid siřičitý (SO2) a primární aerosoly.

Ekonomický růst a industrializace v Číně v posledních desetiletích byla podpořena zvyšující se spotřebou energie z uhlí, což z Číny udělalo největšího světového producenta hlavních znečišťujících látek, jako je oxid siřičitý a černý uhlík. Tyto znečišťující látky mají významný dopad na kvalitu ovzduší a veřejné zdraví, proto Čína zavedla přísná opatření k jejich snížení. Opatření byla účinná, takže po roce 2013 došlo k podstatnému zmírnění znečištění ovzduší v Číně,“ uvedl Dr. Yixuan Zheng, vedoucí autor nové studie.

Vědci z amerického Carnegie Institution for Science, Čínské akademie environmentálního plánování, čínské Tsinghua University, a americké University of California Irvine, využili modelování k tomu, aby analyzovali, jaký efekt má snižování čínských emisí oxidu siřičitého, černého uhlíku a organického uhlíku, na globální změnu klimatu. Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny v časopise IOP Publishing Environmental Research Letters.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP