2/2023

Smidary mají novou kanalizaci. Královéhradecký kraj přispěl dotací i opravou silnice

| autor: Královéhradecký kraj0

Smidary mají novou kanalizaci. Královéhradecký kraj přispěl dotací i opravou silnice

Stavba bude zcela dokončena a zprovozněna letos, kdy na ni navážou poslední práce na krajských silnicích.

Šestikilometrová kanalizační síť bude ve Smidarech obsluhovat 325 přípojek k rodinným domům, bytovkám, mateřské i základní škole, zdravotnímu středisku a dalším objektům občanské vybavenosti. Na kanalizaci navazuje nová čistírna odpadních vod.

„Je to největší investice v historii naší obce s cenou přes 66 milionů korun. Čerpáme na ni dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která pokryje 64 procent nákladů. Kraj nás podpořil třímilionovou dotací na samotnou kanalizaci i tím, že opravil druhou polovinu vozovky v úsecích, kde byla kanalizace položena,“ říká starostka Dana Draštíková.

„Během loňského roku jsme ve Smidarech opravili povrchy krajských silnic v celkové délce přes 1,6 kilometru. Vzhledem k termínu dokončení stavby kanalizace na sklonku roku už ale nebylo možné provést nové vodorovné značení. S jeho obnovou nicméně počítáme letos,“ vysvětluje první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.

Královéhradecký kraj opravil za zhruba 10 milionů korun polovinu vozovky na silnicích II/280, III/28044 a II/327 uvnitř obce. Oprava první poloviny vozovky je součástí investice do výstavby kanalizace. Ta bude i s čistírnou odpadních vod v provozu od dubna letošního roku. V další etapě plánované na roky 2019–2021 se na kanalizaci připojí místní části Chotělice a Červeněves.

„Pokud to bude možné, chceme i v tomto případě vyjít obci vstříc a opravit polovinu vozovky, která nebude stavbou přímo dotčena, ale není ve vyhovujícím technickém stavu,“ doplňuje náměstek Martin Červíček, který dnes ve Smidarech jednal s vedením obce o dalším postupu i o plánech na zlepšení bezpečnosti chodců pomocí nového svislého i vodorovného dopravního značení na problematických místech, především v blízkosti základní školy.

Bývalé město, nyní obec Smidary, má v současnosti téměř 1600 obyvatel.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP