2/2023

Slunce a vítr v Něměcku prolomily rekordy

| autor: Solární asociace0

Slunce a vítr v Něměcku prolomily rekordy

V Německu se zvolna přesouvají k novému tržnímu modelu: místo fixní výkupní ceny za MWh pro jakýkoliv projekt se konečná cena draží v aukcích. O projekty v konkrétních lokalitách se přetahují investoři. Kdo státu nabídne nejnižší výkupní cenu, ten projekt získá a může začít s jeho realizací.

Ceny, které se u fotovoltaických parků přibližují hranici 50 eur za MWh jsou sice ještě o dost vyšší než cena silové elektřiny z konvenčních zdrojů prodávané na energetických burzách, za zmínku ale stojí, že za stejné ceny se ještě před pěsti lety obchodovala právě i "běžná" elektřina.

Na vině jsou samozřejmě i klimatické podmínky - v některých zemích Jižní Ameriky či Afriky je dnes již energie ze slunce nejlevnějším zdrojem.

Aukce se však v Německu používají jen pro větší instalace nad 750 kW, kde je možno realizovat úspory z rozsahu a investoři mohou vložit peníze do více projektů s rozdílnou rentabilitou. Malí výrobci a družstva se i nadále mohou do výroby zapojit díky zjednodušenému systému licencí a dotované výkupní ceně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP