1/2024

Sloupek: Konvenční paliva versus CNG aneb, co na to životní prostředí?

| autor: Pavel Mohrmann0

Sloupek: Konvenční paliva versus CNG aneb, co na to životní prostředí?

Když jsem tento víkend řešil svou krizi středního věku na lyžích, uvítal jsem pomoc náhodného kolemjedoucího lyžaře, který mi pomohl shromáždit lyžařskou výstroj rozprostřenou po krkolomném pádu po celé sjezdovce.

"Je to spravedlivé?" Zeptal se mě při společné jízdě na sedačkové lanovce, když jsme se vzájemně představili a řekli si, co děláme. Kolega lyžař pracuje v jedné nejmenované petrolejářské firmě. Popsal mi, jaké obrovské částky tento český průmysl odvádí do státní kasy a zároveň si postěžoval, jak tvrdé a stále přísnější jsou současné normy pro paliva.

Částka, kterou petrolejářský průmysl odvádí do státního rozpočtu je astronomická. Na druhé straně "konkurenční" CNG je podporováno obrovskými dotacemi na budování sítě čerpacích stanic a provoz motorových vozidel spalujících toto palivo.

%pst%

Kontroval jsem tím, že CNG je daleko přívětivější k životnímu prostředí a ke zdraví lidí, proto nemůže existovat neutrální přístup k oběma technologiím.

Petrolejář mě ale překvapil prostinkou otázkou. "Jak? Kolikrát horší je moderní konvenční palivo spalované v moderních dieselových a benzinových motorech, než spalování CNG? Jakou mírou poškozuje konvenční palivo v různých měřených kriteriích životní prostředí a jak je na tom spalování CNG?"

Na to jsem samozřejmě odpovědět neuměl. Za celou redakci ale slibuji, že se budeme snažit na tuto otázku odpovědět a jednotlivé typy paliv porovnat. Lépe řečeno jejich působení na životní prostředí. Pokud některý z vážených čtenářů odpověď zná, nechť se s námi podělí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP