1/2024

Sběr použitých potravinářských olejů má úspěch

| autor: Tisková zpráva HM Praha0

Sběr použitých potravinářských olejů má úspěch

Občané mohou donášet použité oleje a tuky zbavené o zbytky jídla pouze v plastových uzavřených nádobách – PET lahve, uzavřených kbelících nebo kanystrech.

Takto sebraný olej a tuk je po vytřídění a vyčištění využíván jako druhotná surovina v chemickém průmyslu. Jeho aplikace je možná při výrobě některých hmot nahrazujících ropné produkty, dále ve stavebnictví jako složka pro náhražku ropných maziv.

Používá se jako mazivo i v dřevařském průmyslu zvláště tam, kde je kladen důraz na ekologickou šetrnost výrobku. Další využití tohoto materiálu je pro výrobu ekologických paliv nebo jejich přídavků. Nově se přistupuje k využití oleje pro výrobu ekologické energie.

„Pražané od prosince 2016 odevzdali již 1 065 kilogramů olejů a tuků, které by jinak skončily v kanalizaci. V prosinci 2016 a lednu 2017 odevzdaný objem činil okolo 150 kilogramů, v únoru to bylo již přes 300 kilogramů a v březnu dokonce přes 400 kilogramů,“ upřesnila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

„Sbírání tohoto druhu odpadu výrazně šetří životní prostředí a kanalizační síť před nežádoucím zanesením a hlavní město velmi děkuje všem, kteří použité oleje a tuky odevzdávají a umožňují jejich recyklaci,“ dodala radní Plamínková.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP