1/2024

Sběr použitého papíru je důležitý

| zdroj: SMO ČR0

Sběr použitého papíru je důležitý

Český papírenský průmysl podporuje a nadále bude podporovat tyto aktivity. Dne 7. 4. stát umožnil znovuotevření výkupen a sběrných dvorů, což kritické situaci se sběrem pomůže.

Informace Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP)

V aktuální krizové situaci se objevuje mnoho významných a důležitých souvislostí, které jsme si dříve neuvědomovali. Papír a výrobky z papíru a lepenky, které byly a jsou neodmyslitelnou součástí našeho života, se stávají v některých situacích nenahraditelnými. Papírové obaly jsou zásadní pro zásobování obyvatel potravinami a zdravotnickými potřebami včetně léků.

Bez hygienických papírů nelze odolat možným hygienickým problémům. Grafické papíry ve formě informačních letáčků jsou nezastupitelné pro farmaceutický průmysl. Papírenský průmysl tak zcela jistě patří do kritické infrastruktury, která je nenahraditelná v dnešní pandemické situaci.

Vláda zatím naše žádosti k zařazení nevyslyšela. Stačilo by se ale podívat např. do Itálie, kde papírenský průmysl je od počátku pandemie součástí kritických segmentů nezbytných pro udržení chodu společnosti.

V České republice jsou zejména podniky vyrábějící obalové papíry, které se vyrábějí s významné části ze sběrového papíru. Management a všichni pracovníci si svou důležitost a zodpovědnost uvědomují a proto bylo nastaveno krizové řízení, které může být příkladem pro ostatní průmysl. Podniky běží a zvládájí všechny výzvy dnešní situace. Objevil se ale další problém.

Zavřením škol, výkupen papíru, sběrných dvorů, řady obchodů, celých výrobních segmentů došlo k výraznému snížení sběru použitého papíru. Celá tíha udržení nabídky sběrového papíru je nyní na obcích, na neomezování separovaného sběru a na obchodech/marketech s potravinami, kde je stále vysoká poptávka po balených potravinách.

Papír se obecně vyrábí více než z 50% ze sběrového papíru, obalové papíry pro výrobu vlnité lepenky a krabice potřebují cca 90%. Aktuálně je ale nedostatek sběrového papíru a to nejen v České republice.

Nepříznivá situace na trhu sběrového papíru z počátku roku, kdy z důvodů silného omezování importu do Asie byla cena sběrového papíru pod úrovní nákladů na sběr a třídění, je dnes situace zcela odlišná a hodnota sběrového papíru stoupá z týdne na týden. To zcela jistě pomůže obcím i odpadovým firmám se dostat do černých čísel a posílit tak sběr a třídění pro udržení výroby obalových papírů a obalů.

Asociace českého papírenského průmyslu apeluje na vládu, kraje i obce, aby byl udržen maximální možný sběr použitého papíru a aby byla zachována dostupnost sběrového papíru s následnou výrobou nového papíru a lepenky v potřebné výši pro české hospodářství.

Český papírenský průmysl podporuje a nadále bude podporovat tyto aktivity. Dne 7. 4. stát umožnil znovuotevření výkupen a sběrných dvorů, což kritické situaci se sběrem pomůže.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA