1/2024

Rybáři provedli záchranný odlov ryb z chladicích věží v huti

| autor: Energetika Třinec0

Rybáři provedli záchranný odlov ryb z chladicích věží v huti

Rybáři zvodní nádrže pod chladicími věžemi pro chlazení hutních agregátů vylovili okolo stovky kusů různých druhů ryb.

Ryby se do chladicích věží dostanou v průběhu roku společně s vodou odebíranou z řeky Olše ještě jako jikry či malý potěr. „Dostávají se do nich ale také například na plovacích blánách vodních ptáků v podobě jiker. Rybáři nádrž pod chladicími věžemi kontrolují, pokud ryby zaregistrují, snaží se je krmit. Ale pro ryby je pochopitelně lepší být ve volné přírodě,“vysvětluje Libor Kocinec z Českého rybářského svazu.

V nádrži chladicí věže, která patří dceřiné společnosti třinecké hutě Energetika Třinec, se objevily vzácné reofilní ryby, k nimž patří jelec, ostroretka, parma či plotice, ale i karas, kapr a ouklej. Některé tady podle rybářů žily i několik let a mohly se zde vykulit z přirozeného výtěru dospělých ryb přímo v chladicí věži.

Ryby rybáři převezli v kádích do klidného nadjezí řeky Olše v areálu hutě. Jejich návrat do volné přírody je podle Libora Kocince rozhodně přínosem pro druhovou pestrost i pro život ryb samotných.

V areálu hutě budou mít klid od lidí, jelikož zde není povolen jejich lov. Čekají na ně ale přirození predátoři jako vodní ptáci, kteří se na toku řeky v areálu Třineckých železáren hojně vyskytují,“ uzavírá.

Energetika Třinec vyrábí pro potřeby hutě elektrickou energii, teplo, nakládá s hutními plyny a zajišťuje i provoz vodního hospodářství.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling