1/2024

RWE, největší evropský znečišťovatel, vsadí v nadcházejících letech na plynové elektrárny

| autor: oEnergetice.cz - David Vobořil0

RWE, největší evropský znečišťovatel, vsadí v nadcházejících letech na plynové elektrárny

V pátek to uvedl generální ředitel společnosti, Rolf Martin Schmitz

 „Při přechodu od uhlí na obnovitelné zdroje energie neexistuje způsob jak se vyhnout intenzivnějšímu využívání zemního plynu, přinejmenším dočasně. Naopak to znamená, že využití plynu pro výrobu elektřiny bude být v následujících letech lukrativnější. RWE je na to dobře připravena, díky naší flotile plynových elektráren – čtvrtí největší z hlediska instalovaného výkonu v Evropě,“uvedl Schmitz na každoročním setkání akcionářů RWE v německém Essenu, kde poukázal na návrh odklonu Německa od uhlí do roku 2038.

Dle návrhu vládou jmenované uhelné komise mají být do roku 2023 odstaveny hnědouhelné elektrárny o instalovaném výkonu 3 GW. Velká část z tohoto výkonu připadne právě na RWE, která v Německu provozuje hnědouhelné elektrárny o instalovaném výkonu 10,3 GW, tedy cca polovinu z celkového instalovaného výkonu těchto elektráren v Německu.

V nadcházející rozhovorech s německou vládou vládou by mělo být vrženo světlo na osud uhelných elektráren společnosti a výši kompenzace za jejich odstavení. Schmitz v březnu uvedl, že RWE bude usilovat o kompenzaci ve výši 1,2-1,5 mld. EUR (30,7-38,4 mld. korun) za každý odstavený gigawatt, přibližně dvojnásobek oproti odškodnění za odstavení hnědouhelných elektráren a jejich převedení do tzv. hnědouhelné rezervy, které probíhá od roku 2016.

Společnost v současné době provozuje v Evropě plynové elektrárny o instalovaném výkonu 12,9 GW. Vzhledem k rostoucí poptávce po flexibilních zdrojích a pozitivnímu vývoji na velkoobchodním trhu se RWE rozhodla znovuzprovoznit nizozemskou plynovou elektrárnu Claus C. K rozhodnutí uvést elektrárnu od konce roku 2020 opět do provozu přispěla i možnost jejího připojení k belgické síti.

Společnost RWE zároveň rozšířila svou činnost v oblasti obchodování s LNG, když během dvou let zdvojnásobila obchodované objemy na 10 milionů tun v roce 2018. Společnost si rovněž předběžně zajistila značné obchodní kapacity v plánovaném německém LNG terminálu Brunsbüttel.

Převzetí OZE od E.ON charakter společnosti příliš nezmění

„Za necelý rok naši společnost sotva poznáte. Protože budeme pokračovat ve vývoji velkou rychlostí a budování nové vize s novými příležitostmi pro růst,“ uvedl Schmitz na setkání akcionářů.

Obnovitelné zdroje energie RWE dokonce i po loňské dohodě s konkurenčním koncernem E.ON, v rámci které převezme OZE dosud provozované společností innogy a E.ONem, dosáhnou pouhé pětiny celkového instalovaného výkonu společnosti. V celkovém instalovaném výkonu OZE v Evropě se v porovnaní s ostatními evropskými hráči RWE s 5,2 GW vyhoupne na třetí pozici.

Ve své prezentaci z března RWE uvádí jako svou růstovou ambici navyšování instalovaného výkonu OZE o 2-3 GW ročně.

Instalovaný výkon zdrojů RWE po převzetí OZE od innogy a E.ON. 

Zdroj RWE Company Presentation, březen 2019

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA