Reklama

11. 6. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Recyklace se musí vnímat jako byznys

Insitut Cirkulární Ekononiky, z.ú., společně se společností BIC Brno spol. s.r.o., uspořádal na pražském Smíchově v Impact Hub setkání zainteresovaných nad problémem opětovného využívání druhotných surovin, především stavebních a demoličních materiálů.

Cílem akce bylo kromě informací o aktivitách projektu EcoInn Danube především diskutovat nad tématem ekoninovací a vytipovat ekoinovační produkty či služby, které mohou napomoci “uzavřít cyklus” stavebních materiálů.

Mezi zúčastněnými byli například ředitelka Odboru ekologie MPO Pavlína Kulhánková, nebo prezident Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů v ČR Miroslav Škopán, zástupci stavebních a recyklačních společností a další.

Využití odpadů, vedlejších produktů či druhotných surovin neustále naráží na velké množství překážek a bariér, které se účastníci setkání snažili identifikovat. Problém je velmi široký a naráží již na obtížnou komunikaci vysokých škol s praxí.

V diskuzi rovněž zaznělo neefektivní rozdělování peněz na vědu, kdy kvantita jasně převyšuje nad kvalitou. Potíže jsou také v oblasti prezentace výsledků výzkumů a objevů.

V oblasti samotné recyklace zřejmě chybí podpora státu. Z různých stran. Nejde ale o podporu finanční, spíše kontrolní. Na recyklačním trhu se stavebním a demoličním odpadem je přes 2000 firem. "Kolik jich opravdu zodpovědně recykluje? Podle mě jich nebude více než 25.", upozornil prezident ARSM Miroslav ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372