2/2022

Rada předložila svůj postoj k důležitým legislativním návrhům v balíčku Fit for 55

| zdroj: Cebre0

council-of-europe-gf864285c3_640.jpg
zdroj: pixabay

Rada 29. června přijala obecné přístupy k legislativním návrhům v balíčku „Fit for 55“. Jedná se mimo jiné o obchodování s emisemi (EU ETS), vytvoření sociálního klimatického fondu (SCF) a oblast nových výkonnostních norem emisí CO2 pro osobní a dodávkové automobily.

Rada se např. dohodla i na zachování celkové ambice 61 % snížení emisí do roku 2030 v odvětvích, na něž se vztahuje EU ETS, na jednorázovém snížením celkového emisního stropu o 117 milionů povolenek („re-basing“), na zvýšení roční míry snížení emisního stropu o 4,2 % ročně („lineární redukční faktor“) a na zachování navýšení objemu modernizačního fondu a posílení některých ustanovení Inovačního fondu.

Schválila také návrh na postupné ukončení bezplatných povolenek pro odvětví, jichž se CBAM týká, a to v průběhu desetiletého období mezi lety 2026 a 2035. Rada se dále dohodla se i na zřízení Sociálního klimatického fondu na podporu zranitelných domácností, mikropodniků a uživatelů dopravy s cílem podpořit vytvoření systému obchodování s emisemi pro odvětví budov a silniční dopravy. Tento fond bude součástí rozpočtu EU a bude financován z vnějších účelově vázaných příjmů až do maximální výše 59 miliard EUR a byl by zřízen na období 2027-2032.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia