2/2022

Projekt "Zranitelný zákazník a energetická chudoba"

| zdroj: MPO0

hands-1926414_640.jpg
zdroj: pixabay

Projekt se zaměřil na definici pojmů zranitelný zákazník a energetická chudoba pro prostředí ČR a jeho přesnou specifikaci z hlediska lokalizace, příčin a specifik.

Energetická chudoba a s tím spojená problematika zranitelného zákazníka se dostává do popředí zájmu Evropské unie, a to s ohledem na zmírnění dopadů zelené tranzice na ty nejzranitelnější části obyvatelstva. Ekonomický a sociální výbor EU (EESC) proto doporučil státům implementovat obecnou definici energetické chudoby do právních systémů členských zemí za účelem harmonizace jejího měření a související statistiky. Za nástroje, které budou účinně řešit otázku energetické chudoby, jsou považovány takové instrumenty, které spotřebitele z rizikové skupiny ochrání a zároveň nenaruší hospodářskou soutěž na trhu s energiemi.

Studie jako hlavní důvod energetické chudoby uvedla ekonomickou situaci domácností, které jsou charakterizovány nízkým příjmem v návaznosti na neschopnost s tímto příjmem vycházet. Bylo detekováno, že roli hraje i lokace a technický stav obydlí. U zranitelných zákazníků se jeví jako významně ohrožená domácnost jednotlivce či dvojice odcházející do důchodu, případně ztrácející partnera.

Projekt "Zranitelný zákazník a energetická chudoba" (TK01010194) byl vybrán k veřejné podpoře v rámci první veřejné soutěže programu THÉTA. Řešení projektu bylo zahájeno v druhé polovině roku 2018 a ukončen byl v roce 2021. Primárními výstupy projektu jsou mapovací a plánovací studie, která obsahuje návrhy řešení problému energetické chudoby a zranitelného zákazníka a certifikovaná metodika pro identifikaci zranitelného zákazníka a stavu energetické chudoby.

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia