2/2023

Připomínky: Novela nař. vl. o stanovení cen elektřiny a plynu

| zdroj: HK ČR0

power-pole-7295027_640
zdroj: pixabay

Předkládanou novelou nařízení vlády se navrhuje upravit konkrétní nejzazší možný termín pro podání žádosti o úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku operátorovi trhu tak, aby celý proces podávávání a navazujícího vyřizování žádostí o úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku byl určitým způsobem ohraničen v čase a bylo postaveno na jisto, že bude po uplynutí určité předem jasně stanovené lhůty ukončen.

Dosavadní znění umožňuje, že obchodník s elektřinou je oprávněn podat žádost za daný kalendářní měsíc kdykoli později. Navrhuje se tedy stanovit konečný termín pro podání žádosti o úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku, a to pevným datem, kterým je 20. únor 2024.

Dále se navrhuje doplnit ustanovení, které stanoví nejzazší termín pro podání opravné nové žádosti v případě, že ERÚ sdělil pochybnosti o správnosti výpočtu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku podle § 19f odst. 5 věty první energetického zákona. V takovém případě by byl obchodník s elektřinou nebo plynem oprávněn podat opravnou novou žádost o úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku nejpozději do 20. března 2024.

Dále se navrhuje doplnit ustanovení, které stanoví nejzazší termín pro podání nové žádosti podle § 19f odst. 5 věty poslední energetického zákona v případě, že ERÚ rozhodnutím zakázal poskytnutí úhrady prokazatelné ztráty nebo přiměřeného zisku zcela nebo části, a to nejpozději do 19. dubna 2024.

Na toto navrhované ustanovení navazuje ustanovení umožňující obchodníkovi s elektřinou či plynem podat ještě jednu opravnou novou žádost, pakliže by ERÚ měl po ověření údajů z takové nové žádosti a poskytnutých podkladů pochybnosti o správnosti výpočtu prokazatelné ztráty nebo přiměřeného zisku. Navrhované ustanovení stanoví, že nejzazším termínem pro podání takové opravné nové žádosti je datum 22. května 2024.

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP