2/2023

Pražské služby hlásí rekordní návštěvnost ve sběrných dvorech

| autor: Pražské služby0

Pražské služby hlásí rekordní návštěvnost ve sběrných dvorech

Nejvíce se sběrné dvory plní během dubna a května, kdy ve většině pražských domácností probíhá jarní úklid. Zároveň se v těchto měsících pracovníci největší metropolitní svozové společnosti více potýkají s nadměrným odpadem pohozeným u popelnic.

Nejčastěji bývají u popelnicových a kontejnerových stání na tříděný odpad pohozeny staré koberce, nábytek, umyvadla, WC mísy nebo sportovní náčiní. „U některých spoluobčanů stále panuje přesvědčení, že popeláři mají povinnost odvézt všechen nepořádek v okolí nádob na separovaný odpad. Jenže to není pravda.

Pro nadměrný odpad u popelnic vyjíždí speciální úklidové vozidlo s valníkem a vlastní četou. Jde o nadstandardní službu hrazenou z rozpočtu hlavního města Prahy,“ vysvětluje tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Každoročně je z ulic metropole tímto způsobem odklizeno asi 10 tisíc tun odpadu. Pohození odpadu mimo nádoby může být magistrátem potrestáno až padesátitisícovou pokutou, neboť město na tento odpad pohlíží jako na černou skládku. „V naprosté většině případů jde o neochotu Pražanů vypořádat se s nepotřebnými věcmi odpovědněji. Řešení představují sběrné dvory nebo zpoplatněné služby, mezi které patří například odnos, naložení a následný odvoz nadměrného odpadu přímo z bytu.

Cena za tuto komplexní službu je kalkulována v návaznosti na velikost odpadu, vzdálenost bytové jednotky k místu nakládky a dopravy na nejbližší sběrný dvůr. Více informací občané naleznou na našich webových stránkách,“ pokračuje Mana.

Sběrné dvory se těší stále větší popularitě

V metropoli se nachází téměř 20 sběrných dvorů, přičemž Pražské služby provozují sedm z nich. Sběrné dvory přijmou nábytek a další zařízení domácnosti, dřevěný a kovový odpad, zeleň, vyřazené elektrospotřebiče, domácí elektroniku a stavební suť z drobných rekonstrukcí domácností.

Bezplatně lze odevzdat jeden metr krychlový suti za měsíc z malých rekonstrukcí. Větší množství je zpoplatněno podle aktuálního ceníku. Pracovníci nepřijmou suť obsahující nebezpečný odpad jako asfaltovou lepenku obsahující dehet nebo desky obsahující azbest. „S volbou správného kontejneru každému návštěvníkovi poradí obsluha sběrného dvora. Ta si nejprve projde celý náklad a poradí, jak správně roztřídit jednotlivé složky odpadu, který pak putuje k recyklaci nebo likvidaci,“uzavírá mluvčí společnosti.

tab. 1: návštěvnost a množství odpadu odevzdaného v sedmi sběrných dvorech Pražských služeb

2018

Sběrné dvory Pražských služeb: 

Pod Šancemi 444/1, Praha 9 - Vysočany

Proboštská 1, Praha 6 - Dejvice

Za zastávkou 3, Praha 15

Bečovská, Praha 22 - Uhříněves

Zakrytá, Praha 4 - Záběhlice

Jilemnická, Praha 19 - Kbely

Puchmajerova, Praha 5 - Jinonice

Otevírací doba:

Po - Pá 8.30 - 18.00 hod.*

So 8.30 - 15.00 hod.

* v zimním čase do 17.00 hod 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE