Reklama

6. 7. 2020  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Požáry baterií z elektroodpadu se staly celoevropským problémem

V posledních dvou letech se zvýšil počet požárů způsobených bateriemi v elektroodpadu. Pokud nebudou zavedena žádná opatření, mohlo by dojít ke zhoršení celé situace.

Požáry baterií z elektrozařízení by mohly ohrozit evropské cíle týkající se recyklace a využití elektroodpadu. Zároveň by mohlo dojít k tomu, že některé společnosti přestanou elektroodpad sbírat a zpracovávat. Nutnost zavést standardy, účinná preventivní a zmírňující opatření, posiluje i rychle se zvyšující počet Li-ion baterií.

Organizace, které zastupují průmysl řídící sběr a zpracování elektronického odpadu, se spojili s výrobci domácích spotřebičů a spotřební elektroniky, aby si vyměnili názory na tento problém, který vyvolává skutečné obavy. Cílem bylo navrhnout opatření, jimiž by se dalo čelit čím dál častějšímu výskytu požárů.

Závažnost problému se společně snažil posoudit EuRIC a WEEEFORUM za aktivního přispění odborníků z různých organizací, a to včetně signatářů, jako je EERA, EUCOBAT, Municipal Waste Europe a organizace WEEELABEX. Společně připravili zprávu „Charakterizace požárů způsobených bateriemi z odpadu z elektrických a elektronických zařízení “, která zkoumá situaci napříč recyklačními firmami, aby bylo možné lépe pochopit problémy s požáry během nakládání s elektroodpady.

Z průzkumu je patrné, že počet požárů během nakládání s elektroodpady stoupá a že k požárům dochází hlavně u elektroodpadu z malých domácích spotřebičů. Za požáry jsou zodpovědné poškozené baterie. „Požáry baterií jsou v současné době jedním z nejdůležitějších problémů, který ovlivňuje recyklační firmy,“ říká Emmanuel Katrakis, generální tajemník EuRIC (Evropské konfederace recyklačního průmyslů).

Zpráva, ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372