1/2021

Podpora OZE ochabuje, ekologové se staví za jadernou energii

| autor: Michael Shellenberger, překlad: redakce| zdroj: forbes.com1

nuclear-power-plant-4535761_640.jpg
zdroj: Pixabay

Ochránci životního prostředí již dlouho podporují obnovitelné zdroje energie jako variantu, nejvhodnější pro životní prostředí. Nová studie však naznačuje, že rozšiřování těžby materiálů potřebných k výrobě solárních panelů a větrných turbín může představovat větší hrozbu než změna klimatu pro ohrožené druhy.

Většina těžebních oblastí (82%) se zaměřuje na materiály potřebné pro výrobu obnovitelné energie,“ upozorňují autoři v recenzovaném časopise Nature Communications a dodávají: „Tyto nové hrozby mohou být pro biologickou rozmanitost horší, než ty, které jsou zodpovědné za klimatickou změnu..“

Studie přichází v okamžiku, kdy rozmach sluneční a větrné energie zvyšuje místní opozici, zvedá cenu elektřiny a přispívá k jejímu nedostatku. Nedávné výpadky elektřiny v Kalifornii donutily guvernéra státu přiznat, jaké nebezpečí představuje to, když se spoléháme na nespolehlivé zdroje obnovitelné energie. "Bez spolehlivosti se neobejdeme," uvedl 17. srpna guvernér Gavin Newsom. "Musíme vystřízlivět ... budeme muset udělat více a dbát na to, abychom měli k dispozici zálohu a pojistku.“

Problém se solárními panely spočívá v tom, že slunce zapadá během špičkové poptávky po energii, která je mezi 17:00 a 22:00 hodinou. To vyžaduje masivní náběh elektráren na zemní plyn. Nespolehlivost dodávek pak podporuje i nedostatek větru během vln veder, což znamenalo nedostatek elektřiny z větrných turbín.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Je fakt, že na výroba Solárnych kolektorov je vysoká energetická náročnosť a na výrobu akumulátorov aj materíálová .Účinnosti nízke , ale Jadrová energetika ani tá fúzna nevyrieši problémy Globálneho oteplenia. Všetko produkuje odpad- teplo . pokiaľ nezvládneme využitie Solárnej energie a jej uskladnenie , táto civilizácia končí , nemáme veľa času.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo