Reklama

OVZDUŠÍ

Obrovské prostředky vybrané státem z prodeje povolenek jsou lákadlem. I přes jasný a zřetelný důvod, pro který byl institut EU ETS zřízen, již nyní slyšíme hlasy, že peníze by měly sloužit jiným účelům, než pro které byly vybrány.


Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny dne 18. 9. 2019 přijal návrh své předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), který z vládního daňového balíčku vypouští zrušení výjimky ze zdanění plynu pro domovní kotelny. Energetický regulační úřad současně navrhuje snížit podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla v příštím roce o více než miliardu korun. Za situace, kdy ceny povolenek mohou v příštím roce přesáhnout 30 Euro, se teplárny ocitají v těžké situaci.


Dvanáct finalistů soutěže Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství vbíhá do finiše veřejného hlasování o Cenu sympatie. Počet hlasů se mění každou minutou. Od 18. září už však lidé neuvidí, který projekt vítězí. V posledním týdnu hlasování je veřejnosti počet hlasů pro jednotlivé nápady skrytý. Hlasovat je možné do 25. září na www.adapterraawards.cz.


Město Ostrava poskytne vlastníkům rodinných domů, kteří si chtějí vyměnit starý kotel za nový ekologický, bezúročnou zápůjčku.  


Namísto současných autobusů 119 se cestující od roku 2023 svezou na letiště velkokapacitními trolejbusy. Prioritou náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je výstavba železniční rychlodráhy, ta je ale investicí Správy železniční dopravní cesty a dokončena bude nejdříve v roce 2028. Trolejbusy tak cestujícím i místním obyvatelům uleví výrazně dříve a navíc bude infrastruktura moci být následně využita pro prodloužení tramvajové tratě z Divoké Šárky na Dědinu.


Podle analýzy jednotlivých národních klimaticko-energetických plánů ani jeden členský stát nepředstavil úplný plán toho, jak postupně ukončit podporu fosilních paliv. A to navzdory tomu, že byl na setkání G20 před deseti lety přijat závazek podporu fosilním palivům eliminovat. Informoval o tom portál Euractiv.


Ministerstvo životního prostředí vydalo metodiku, která se týká aplikace § 14 odst. 5 zákona o integrované prevenci na velká spalovací zařízení (včetně rtuti).


Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo v lednu tohoto roku již 3. výzvu pro kraje na získání prostředků v dalším kole kotlíkových dotací. Pro všechny žadatele přišel právě teď čas na zaslání žádosti a výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4. nebo 5. emisní třídu. Žádosti začne Krajský úřad Jihočeského kraje přijímat v pondělí 23. září.


Představit alternativní druhy dopravy, která je šetrnější k životnímu prostředí, zábavnou formou. To byl cíl 4. ročníku Dne čisté mobility, který na Opavsku v sobotu 14. září uspořádal Moravskoslezský kraj spolu s Místní akční skupinou Opavsko. Akce se zúčastnil i náměstek hejtmana Jan Krkoška.


Hlavní město Praha zahájí 21. října 2019 v pořadí již třetí, ale současně poslední, výzvu k příjmu žádostí o tzv. kotlíkové dotace pro své obyvatele. Zahájení „Kotlíkových dotací Praha III“ dnes schválila Rada hl. m. Prahy.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372