1/2024

Otevřený dopis reaguje na řešení kritické situace v odbytu papíru

| autor: Martina Jandusová0

Otevřený dopis reaguje na řešení kritické situace v odbytu papíru

Cena za vytříděný papír v posledních měsících prudce klesla. Za jeho odstranění se dnes naopak platí. Ministerstvo životního prostředí zareagovalo na situaci spuštěním intervenčního mechanismu. Ministr se dohodl se společností EKO-KOM, že obalová společnost uvolní z rezervního fondu mimořádné finanční prostředky, aby došlo ke kompenzaci propadu cen vytříděných komodit na trhu. "S EKO-KOMEM jsme začali okamžitě jednat o řešení a překlenutí doby, kdy cena papíru je na minimu,“ uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec.

K podobnému propadu na trhu druhotných surovin došlo již v roce 2008, kdy bylo potřeba spustit finanční intervenci. "Naše intervence by měla udržet třídění papírových odpadů v chodu, tak jako se nám to podařilo v době krize v letech 2008 a 2009. Vývoj cen papíru budeme samozřejmě sledovat a přizpůsobovat mu naše sazby,“ vysvětlil Zbyněk Kozel, generální ředitel EKO-KOM.

Spuštění intervenčního mechanismu uvítal Svaz měst a obcí ČR. „Obce a města, která svědomitě třídí odpad, nesmí doplácet na své zodpovědné chování,“ uvedl František Lukl, předseda SMO ČR.

Přesto se Česká asociace odpadového hospodářství, Spolek veřejně prospěšných služeb a Sdružení komunálních služeb domnívají, že "Ministerstvo životního prostředí krizi zcela jistě neodvrátí". Před měsícem společně vyzvali společnost EKO-KOM, aby opravila právě tyto "chybné informace" v dopise, který byl odeslán obcím. EKO-KOM na výzvu zareagoval vysvětlením finanční intervence na svých webových stránkách.

Ministrovi proto teď poslali otevřený dopis, ve kterém žádají, aby učinil "korekci chybných a závadějících informací ohledně situace na trhu s odpadním papírem a o řešení trvající problematické situace s nedostatkem odbytu pro vytříděný odpadní papír". Veškeré argumenty jsou dostupné v plném znění dopisu.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA