Reklama

ODPADY

Služba pro předplatitele.


Pozměňovací návrhy k nové odpadové legislativě prošly v těchto dvou týdnech hlasováním Výboru pro životní prostředí. Ještě je čeká projednání v Hospodářském výboru. Jaké změny zatím přinesly?


Koronavirová pandemie přehodnotila hodnotové žebříčky nás všech. V oblasti oběhového hospodářství je to krásně vidět třeba na tom, že dosud démonizované plasty byly vzaty na milost.


Nový evropský komisař pro životní prostředí, moře a rybolov Virginjus Sinkevičius z Litvy způsobil začátkem tohoto roku v rozhovoru pro Die Welt značný rozruch, když prohlásil, že přemýšlí, po existujícím zákazu vybraných plastových výrobků pro jedno použití, o obecném zákazu plastových obalů v EU.


20,9 tisíc tun. Taková je hmotnost vysloužilých elektrických a elektronických zařízení, kterou během loňského roku v rámci své sběrné sítě převzal k recyklaci kolektivní systém provozovaný společností REMA Systém, a.s. Množství odpovídá hmotnosti 120 staveb legendární pražské Petřínské rozhledny.


Předseda Svazu měst a obcí ČR, František Lukl, zaslal ministru životního prostředí oficiální stanovisko Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) k záměru zavedení záloh na PET lahve namísto stávajícího systému třídění.


V tomto týdnu se měl konat v Paříži největší světový veletrh kompozitních plastů JEC World. Ze známých důvodů byla akce zrušena, další ročník proběhne 9. - 11. 3. 2021 opět v Paříži. Pro představu uvádím, že vloni se veletrhu zúčastnilo 1 300 vystavovatelů ze 112 zemí a počet návštěvníků překročil 43 000.


693 tisíc tun – takové množství využitelných odpadů se loni vytřídilo v systémech obcí a měst v České republice. Největší zásluhu mají na tomto výsledku občané. Každý obyvatel ČR vytřídil loni v průměru přes 65 kilogramů papíru, plastů skla, kovů a nápojových kartonů Meziročně došlo tedy k téměř 4% nárůstu. Vyplývá to ze statistik, které Svazu měst a obcí ČR poskytla Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.


Hlavním účelem každého obalu je ochrana obsahu během přepravy a skladování. Balení zabraňuje kontaminaci nebo poškození a chrání potraviny před škodlivými vlivy prostředí, jako je světlo, kyslík nebo vlhkost. Chrání před znehodnocením mikroorganismy a zabraňují ztrátě aroma a vitamínů.


V administrativním procesu odpadová legislativa udělala opět krok vpřed. Sledovat live jednání výboru pro životní prostředí, kde se projednávaly pozměňovací návrhy, bylo velmi zajímavé.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372