Reklama

ODPADY

Služba pro předplatitele.


Evropská komise představila akční plán pro oběhové hospodářství, který si klade za cíl posílit konkurenceschopnost, přispět k ochraně životního prostředí a plnění cílů Zelené dohody pro EU a dát nová práva spotřebitelům.


V minulém týdnu jsme se obrátili na Českou inspekci životního prostředí, aby nám osvětlila, jak je to s vyměřováním skládkovacího poplatku a kdo je za něj zodpovědný. Dnes jsme se obrátili na Ministerstvo životního prostředí a Svaz měst a obcí ČR.


Unipetrol postaví ve svém závodě v Litvínově testovací pyrolýzní jednotku na zpracování odpadních plastů. V ní bude v následujících třech letech zkoumat chemickou recyklaci plastů a možnost její implementace do standardní výroby.


Nedávné zveřejnění dokumentu The European Green Deal vzbudilo mnoho různorodých reakcí. Od souhlasných až k těm kategoricky odmítavým. Jak se k této zelené dohodě staví Česká asociace oběhového hospodářství?


Evropská komise představila balík strategických iniciativ v oblasti ochrany životního prostředí, kterou nazvala „Zelená dohoda pro Evropu“. Ihned poté, co tento dokument koncem loňského roku spatřil světlo světa, bylo jasné, že bude jedním z hlavních témat letošní konference Dny teplárenství a energetiky 2020.


Většina slovenských měst a obcí zvýšila od letošního roku poplatky za směsný komunální odpad. I tak budou na Slovensku poplatky i nadále prudce růst.


Spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví na Pardubicku je mimo provoz již od roku 2004. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o. spalovnu odkoupila v roce 2006 a od té doby usiluje o obnovení jejího provozu.


Zběsilý tlak ČAOH proti zvyšování poplatku za skládkování opravdu nechápu. Snad všichni zasvěcení (tedy nikoli od reality zcela odtržené zelené nevládky) už pochopili, že energetické využití odpadů musí do ne nepodstatné míry kapacitně nahradit skládky, protože úroveň evropské materiálové recyklace je zoufalá a jen tak se to nezmění. Jen ČAOH vede stále tu svou.   


Služba pro předplatitele.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372