Reklama

ODPADY

Čína zažila nákazu koronavirem nejdříve a v obnovování ekonomiky je dále ve srovnání s ostatními státy. Kritickým měsícem pro Čínu byl únor, proti druhé vlně úspěšně bojuje, když počet nově nakažených se pohybuje pod desítkou. Od dubna mohla najet na normální procesy, avšak byla limitována nedostatkem pracovníků a pomalým najížděním výroby automobilů.


I přesto, že právě v době po koronaviru jdou našemu průmyslu ze Zelené dohody oči trochu šejdrem, nemusí být tak zle.


Služba pro předplatitele.


Zdánlivě nesouvisející výrobky z plastů mají něco společného – jsou vyráběny z inženýrského plastu, konkrétně z terpolymeru akrylonitril-butadien-styren (ABS), který se snadno barví i na pastelové odstíny a lze jej bez problému mechanicky recyklovat.


Problematika obalů je významná společensko-ekologická oblast, na kterou se v minulém roce zaměřila i Česká obchodní inspekce. Při kontrolách monitorovala dodržování zákona o obalech, který ukládá obchodníkům chránit životní prostředí a předcházet vzniku odpadů z obalů. Celkem provedla 4 267 kontrol a porušení tohoto zákona zjistila ve 116 případech.


Letošní slovo roku podle vydavatelů anglického výkladového Collinsova slovníku nejspíš nebude spojeno s ekologií, i když v roce 2018 si prvenství odnesl termín „single-use“ (výrobky z plastu určené pouze na jedno použití) a v loňském roce to bylo slovní spojení „climate strike“ (klimatická stávka).


Od posledního článku o pandemii koronaviru v USA na tomto webu ze dne 6. 4. se celkový počet nakažených ve světě přiblížil 5 milionům, samotné Spojené státy se se dostaly do popředí s 1,7 milionu nakažených. Čína již 24. 5. nevykázakla žádný nový případ nakaženého, v Evropě jsou patrné trendy poklesu. VHO však varuje před optimismem a upozorňuje ne možnost návratu koronaviru ve druhé vlně.


Pokutu 120 tisíc korun za několikeré porušení zákona o odpadech uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Oblastního inspektorátu v Praze firmě LUPA Demolice s.r.o.


S novým zákonem o odpadech se objevuje i nový institut, který má být motivačním nástrojem pro obce, aby zvýšili podíl vytříděných odpadů. Tzv. třídicí sleva budí vášnivé diskuze, přestože dosud nebylo jasné, jakým způsobem se bude počítat.


Služba pro předplatitele.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372