Reklama

ODPADY

V minulém týdnu město Vsetín odmítlo, aby navrhované Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) bylo postaveno v místě současné plynové kotelny. Vyjádření zúčastněných stran k celé záležitosti vám nyní přinášíme.


Předposlední letošní zasedání brněnských zastupitelů přineslo novinky ve vyhlášce upravující poplatek za komunální odpad. Od příštího roku od něj budou osvobozeni senioři nad 70 let a děti před dovršením 4. roku věku.


Dvě pokuty v celkové výši 350 tisíc korun uložili inspektoři z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Praze společnosti ALPENA NATURA s.r.o. za neumožnění kontrol.


V roce 2015 bylo celosvětově vyrobeno více než 100 mld. oděvů. 60 % skončilo na skládce ještě tentýž rok. Až třetinu oděvů nevezmeme ani na sebe. Uvedla to Lenka Harcubová z Asociace recyklace použitého textilu, z. s. (ARETEX) na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů.


Drogerie ROSSMANN a společnost Henkel spojily síly v boji proti jednorázovým plastovým obalům. Od listopadu 2019 ROSSMANN zavádí ve vybraných pobočkách v České republice plnicí stanice na značkovou drogerii bez obalu.


Brno chce ve spolupráci se společností Sako snížit produkci odpadu. Podařit se to má díky dvěma aktuálním projektům za 10 milionů korun.


Když jsme v létě informovali (ZDE) o výsledcích studie Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN) o zálohování PET lahví, obrátila se na naši redakci paní Andrea Brožová z firmy Mattoni 1873, která tvrzení studie zpochybnila. Oslovili jsme proto pana Romana Lyacha z INESAN a požádali ho o stanovisko. Obě reakce vám nyní přinášíme.


Rada města Brna schválila záměr výstavby nové linky na dotřiďování plastových a papírových odpadů, která by měla výrazně přispět k naplňování náročných cílů EU kladených na recyklaci a materiálové využívání komunálních odpadů.


Po skončení veletrhu K 2019 zaznívají v ohlasech charakteristiky typu „překvapivě úspěšný se silným podnětem pro plastikářský průmysl“.


Obyvatelé brněnských sídlišť vyhodí do popelnic ročně průměrně 33 kilogramů potravinového odpadu. U vilové zástavby je to asi 20 kilogramů a venkovské zhruba 21 kilogramů ročně. 


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372